Vanhoutte: Ideja për një njësi zgjedhore nuk është e mirë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Me një njësi zgjedhore shumica e qytetarëve nuk do të përfaqësohen në Kuvend”, kështu thotë eksperti belg, Peter Vanhoutte, i cili nuk e mirëpret as kërkesën për uljen e deputetëve në Kuvend, as heqjen e apanazhës.

Vanhoutte, i cili ka qenë i angazhuar në procesin e negociatave për “Marrëveshjen e Përzhinos”, është kundër idesë për ndryshimin e modelit zgjedhor në Maqedoni, gjegjësisht të ketë vetëm një njësi zgjedhore.

“Iniciativa për një njësi zgjedhore nuk është e mirë, pasi do të përfundoni me shumicë deputetësh prej Shkupi. Është e rëndësishme që deputetët ta përfaqësojnë njësinë zgjedhore dhe fushën ku janë zgjedhur. Me një njësi zgjedhore shumica e qytetarëve nuk do të jenë të përfaqësuar në Kuvend”, thotë Vanhoutte në një deklaratë për “Nezavisen”.

Atij nuk i bën përshtypje ideja e OBRM-PDUKM-së për zvogëlimin e numrit të deputetëve në Kuvend dhe garancitë e tyre se kjo do të kursente para për shkolla, kopshte etj, dhe do ta racionalizonte punën.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vlen gashi kasami mexhiti taravari

VLEN sonte mban tubimin qëndror në Shkup, kanë një kërkesë për pjesëmarrësit

bilall kasami

Kasami: Një ndër pikat kryesore të qeverisë së ardhshme do të jetë procesi i decentralizimit

inbound6681746849427487932

Sistemi zgjedhor në RMV të plotësohet me lista të hapura dhe votim për kandidatin e preferuar

kovacevski -agron

Kovaçevski: Në njësinë zgjedhore 6 të gjithë kanë kandidatë nga e kaluara, vetë LSDM ka kandidat për të ardhmen me Agron Demirin

stojance-angellov-701x430

“Ahmeti brohoriti UÇK në qendër të Shkupit”, Angellov: Përdorni frenat e dorës, pas Mickoskit janë “branitellat” që ju fituan në vitin 2001

Ali Ahmeti fronti

Fronti Evropian i përgjigjet Mickoskit

vucic

A do të shpallet Serbia shtet gjenocidal? “Misioni” i Vuçiç në OKB

fatos-rushiti

Një manipulim i ligë i radhës me kategoritë e luftës së UÇK-së

bota-rrezik globi toka

Shënohet Dita e planetit Tokë

INFO

NA NDIQ