Vankovska për Marrëveshjen e Ohrit: Kjo ditë nuk është për festë, pse u duhej fare dhuna…

ina-online
ina-online

14 Gusht, 2023

Profesorja e njohur maqedonase, Biljana Vankovska ka shkruar në profilin e saj në rrjetet sociale se pse edhe pas kaq vitesh është kundër Marrëveshjes kornizë të Ohrit, përcjell INA.

“Kjo ditë nuk është për festë. Kjo ditë është për të kujtuar të gjitha viktimat e pakuptimta dhe tashmë të harruara të vitit 2001.

Kjo është një ditë në të cilën duhet të pyesim veten: për çfarë kanë vdekur? Sa vdiqën? Pse u duhej fare dhuna? A është dhuna pas nesh apo ndoshta po shndërrohet në një formë tjetër dhune strukturore dhe kulturore?

Dhe më e rëndësishmja nga të gjitha: ku janë eshtrat e “të zhdukurve”?

Në rubrikën e nesërme sqarohet se pse kam qenë dhe mbetem kundër Marrëveshjes Kornizë”, thuhet në postimi ne saj të publikuar në rrjetet sociale.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

oliver spasovski

Spasovski: Ligji për amnisti nuk zgjidh problemin e burgjeve

shkup

Publikohet lista e vendeve më të sigurta në botë, Maqedonia e Veriut në vendin e 38-të

policia-714x420

MPB: Është arrestuar 23-vjeçari, u kap me 320 litra alkool të padeklaruar

evn-fatura

Është rritur çmimi i energjisë elektrike në RMV, ESHS: Çmimi mesatar është 6.737 denarë për një kilovat orë

qeveria kovacevski4

A ka krizë në Qeverinë e Maqedonisë së Veriut?!

supermarketet-800x445

Rënie në tregtinë me pakicë me ushqim, pije dhe derivate

0FBDA6C6-3F07-4CF0-9CA6-52FF333FC0D4

Aksident tragjik – humb jetën 18 vjeçari nga Çegrani i Gostivarit

gjobaa

MPB: 563 gjoba për tejkalim të shpejtësisë

denari-756x420-696x387-1

Prej sot fillon pagesa e pensioneve, me rritje prej 5.3%

INFO

NA NDIQ