Vankovska propozon një Kushtetutë të re dhe dalje nga NATO

Picture of ina-online
ina-online

11/04/2024

Biljana Vankovska, kandidatja për presidente e partisë “E Majta” dje përsëri tha se është e nevojshme të fillojë procedura për daljen e Maqedonisë nga NATO.

“Si një vend i varfër që nuk ka zhvillim ekonomik dhe çdo vit ndan më shumë se dy për qind të GDP-së kombëtare për NATO-n, ne vetëm po zhytemi në varfëri dhe ajo që ndajmë shkon për financimin e luftërave të jashtme”, u tha Vankovska qytetarëve në komunën e Karposhit në Shkup.

Profesorja universitare përsëriti avokimin e programit të saj zgjedhor për miratimin e një Kushtetute të re që nuk do të jetë etnike, por civile, e bazuar në parimet e “drejtësisë së klasës sociale dhe mundësive të barabarta”.

“Duhet miratuar një Kushtetutë e re në vend që të mposhtet se kush do të hyjë në preambulë. Ajo Kushtetutë do të jetë moderne, sepse ne do ta miratojmë për vete si një komunitet politik që nuk do të ndahet sipas kuotave etnike, me oligarki dhe etnotribalizëm, por një kushtetutë shoqërore, e bazuar në parimet e drejtësisë së klasës shoqërore dhe mundësive të barabarta”, Vankovska.

TË FUNDIT
2 orë
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
2 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
5 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
7 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
8 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

12 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
10 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
10 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
10 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
10 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
8 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ