Varane bëhet shitja e katërt më e madhe në historinë e Real Madridit

Kalimi prej 50 milionë eurosh i Raphael Varane në Manchester United e bën atë shitjen e katërt më të madhe në historinë e Real Madrid.

Kjo shifër bëhet gjithnjë e më mbresëlënëse nëse merrni parasysh vështirësitë që klubet po përjetojnë aktualisht financiarisht për shkak të pandemisë së koronavirusit.

Varane lë zbrazëti në mbrojtjen e Real Madridit pas një dekade në klub, veçanërisht pas largimit të Sergio Ramos, por klubi arriti të përfitonte për një lojtar që kontrata e të cilit ishte vendosur të mbaronte sezonin e ardhshëm, shkruan Marca, transmeton Klankosova.tv.

Shuma e paguar për Los Blancos për Varane është tejkaluar nga tre lojtarë të tjerë: Cristiano Ronaldo në Juventus në 2018 (105 milion euro), Alvaro Morata te Chelsea në 2017 (80 milion euro) dhe Angel di Maria te Manchester United në 2014 (75 milion euro) )

Varane mbërriti në klub në moshën 18 vjeç për 10 milionë euro dhe largohet 10 vjet më vonë për një shifër pesë herë më shumë.

Kjo është një pjesë e madhe e biznesit për Real Madridin, i cili ka shmangur humbjen e lojtarit në një transferim falas verën e ardhshme, me Manchester United shumë të prirur për ta sjellë atë menjëherë në vend që të presë 12 muaj.

Kjo mund të ndihmojë shumë në lehtësimin e një marrëveshje për të sjellë Kylian Mbappe në Estadio Santiago Bernabeu, pasi ai do të ishte larg nënshkrimi më i shtrenjtë i klubit.

Një nga objektivat kryesorë të klubit ishte të bënte një shitje të madhe këtë verë dhe marrëveshja e Varanes e ka arritur atë.