Varhelyi për Maqedoninë: Ndryshimet kushtetuese janë të rëndësishme, na shqetëson numri i madh i rasteve me korrupsion

ina-online
ina-online

08/11/2023

Komisioneri evropian për zgjerim Oliver Varhelyi, sot theksoi se Maqedonia duhet t’i bëjë reformat në sektorët e përmendur si të dobët në raportin e ri.

Ai thotë se liderët evropianë janë më së shumti të shqetësuar për nivelin e lartë të korrupsionit, por është i vendosur se nuk do të ketë përparim në integrimet evropiane pa ndryshimet kushtetuese.

“Qëllimi ynë është të hapim klasterin e parë para fundit të vitit me Shqipërinë. Për Maqedoninë e Veriut, autoritetet thonë publikisht se janë të gatshme për përparim drejt rrugës evropiane dhe tani që procesi i anëtarësimit ka kaluar, procesi i reformave drejt BE-së duhet të përshpejtohet”.

“Numri i madh i rasteve të korrupsionit është diçka shqetësuese. Duke trajtuar korrupsionin, duhet të arrihet një rezultat i mirë në hetimet dhe gjykimin e korrupsionit të lartë. Është e një rëndësie vendimtare. Ndryshimet kushtetuese janë të nevojshme, të gjitha partitë duhet të japin mbështetjen e tyre. Është një vendim i Maqedonisë së Veriut, por do të forcojë të drejtat themelore”, tha Oliver Varhelyi sot në Bruksel.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ