Vasfije Krasniqi e gatshme të ballafaqohet me Vuçiqin

Deputetja e sapozgjedhur e Lëvizjes Vetëvendosje dhe aktivistja për të drejtat e grave, Vasfije Krasniqi thekson se do të jetë një zë i fuqishëm për të zbardhur të gjitha krimet dhe dhunimet serbe ndaj femrave shqiptare gjatë luftës së vitit 1999.

Para njëzet e një vitesh, Krasniqi që ishte në moshë të mitur u dhunua seksualisht e u torturua nga policët serbë. Ky krim sot e asaj dite mbeti pa u dënuar. Por vetë Krasniqi synim ka ta dërgojë përpara këtë kauzë përmes ulësës që ka siguruar në Kuvendin e Kosovës, duke u gjendur në pesëshen më të votuar të Lëvizjes Vetëvendosje. E pikërisht, Krasniqi njëra ndër gratë më të votuara në Kosovë do të jetë zëri i atyre që përjetuan dhunë seksuale në luftën e fundit në Kosovë.

Vëllai i saj, thotë që kjo temë duhet të jetë çështje diskutimi në dialogun mes Kosovës e Serbisë. Madje sipas vëllait të saj Vasfije Krasniqi që historinë e saj të dhimbshme e rrëfeu publikisht aktin makabër të serbëve është e gatshme të ulët në një tavolinë me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq.

Por sa ka hapësirë që Kosova të negociojë këtë temë me palën serbe në fazën e fundit të dialogut Prishtinë-Beograd?

Ndërkohë viktimat e dhunës seksuale në Kosovë, po vazhdojnë të aplikojnë tek Qendra Kosovare për Rehabilitimin e të Mbijetuarve të Torturës. Feride Rushiti tregon se kanë aplikuar edhe burra për të marrë statusin e viktimës së dhunës seksuale. Rushiti thekson që kjo temë duhet të ngritët në bisedimet me Serbinë. E Lëvizja Vetëvendosje nuk ka treguar nëse do kërkojë të diskutohet për këtë temë ne bisedime meqë kjo parti nuk e ka në prioritet e para dialogun me Serbinë. Ndërkohë, njëzet e një vite pas Kosova nuk e ka asnjë vendim të Gjykatës që e dënuan këtë krim, tek vitin e kaluar Prokuroria Speciale e Kosovës ka ngritur aktakuzë për veprat penale ndaj Zoran Vukotiq i cili aktualisht po vuan dënimin me burgim për krime lufte në Komunën e Vushtrisë.