Vazhdim i seancës së 140-të të Kuvendit

INA
INA

13/02/2024

Në Kuvend sot duhet të mbahet vazhdimi i seancës së 140-të.

Deputetët duhet të shqyrtojnë disa pika, duke përfshirë propozimin për emërimin e Prokurorit Publik të Maqedonisë së Veriut, ndryshimet në Ligjin për shërbim gjyqësor, Ligjin për shërbimin e prokurorisë publike, të dy me procedurë të shkurtuar, ndryshimet dhe plotësimet e Ligjit për Akademinë e Gjykatësve dhe Prokurorëve Publikë, me procedurë të shkurtuar.

Nga rendi i ditës i seancës kanë mbetur disa pika, Propozim ligj përndryshimeve dhe plotësimeve të Konventës për procedurën e përbashkët transitore (version i konsoliduar) disa pika për zgjedhje dhe emërime, si drejtor i Agjencisë për Cilësi në Arsimin e Lartë, për anëtarët e Këshillit Shtetëror për Parandalimin e Delikuencës së Fëmijëve, për anëtarët e Këshillit Republikan për Siguri në Komunikacionin Rrugor, për emërimin e anëtarit të Këshillit të Ekspertëve të Agjencisë së Mbikëqyrjes së Sigurimeve.

Në rend dite janë edhe propozim-ligjet për themelimin e Fakultetit të mjekësisë në përbërje të Universitetit “Shën Klimenti i Ohrit” Manastir, për arsimin e mesëm, për arsimin dhe aftësimin profesional, të gjitha në lexim të parë.

Deputetët duhet të shqyrtojnë edhe Propozim-ligjin për Zyrën e Kthimit të Pronës, si dhe plotësimin e ligjeve për përmbarim, për provimin e jurisprudencës, të Ligjit për noteri, të gjitha në lexim të parë. Propozim-ligji për verën, Propozim-ligj për instrumente financiare, të dy në lexim të parë.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zgjedhje maqedoni

17 milionë euro për zgjedhjet

kshz-2-800x445

Nga e premtja fillon afati për mbledhjen e nënshkrimeve për kandidatët presidencialë dhe deputetë

Afrim Gashi

Gashi: Është momenti që ta përmbyllim një cikël të errët të jetës tonë, dhe t’i japim mundësi shpresës, suksesit!

Taravari

Taravari: Edhe sondazhi i Debat Plus shpalli fitues opozitën shqiptare VLEN, ndryshimi ka nis!

Qeveria talat xhaferi

Nga mbledhja e gjashtë e Qeverisë, ja vendimet

talat xhaferi fondacioni albiz

Xhaferi: Investimi te të rinjtë është investim i së ardhmes

sondazhi vlen bdi debat plus

Sondazhi i Debat Plus: Ja kush do t’i fitojë zgjedhjet tek shqiptarët në Maqedoni?

Taravari

Taravari: Ka gjasa që në raundin e dytë për president të shkojë një kandidat shqiptar

kuvendi parlamenti

Ligji i mediave kalon filtrin në komisionin parlamentar për çështje evropiane

INFO

NA NDIQ