Vazhdohet edhe për një muaj afati për ngrirjen e çmimeve të pemëve dhe perimeve

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/04/2023

Me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria në seancën e sotme ka marrë Vendim që për një muaj të vazhdohet afati i Vendimit për përcaktimin e çmimeve më të larta të pemëve dhe perimeve në tregtinë me shumicë dhe pakicë, njofton ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi.

“Duke pasur parasysh se ky Vendim kufizon rritjen e çmimeve në tregtinë me pakicë, dhe situata e tregut tregon se çmimet ende nuk janë stabilizuar, ishte nevoja për të propozuar një ndryshim në Vendim, i cili zgjat periudhën e aplikimit deri më 31 maj 2023”, shkuan Bekteshi në profilin e tij në Facebook..

Ai njofton se me këtë vendim janë përcaktuar çmimet më të larta në tregtinë me pakicë të një pjese të caktuar të pemëve dhe perimeve, në vlerë prej:

– deri në 95 denarë për kilogram domate të freskëta,
– deri në 95 denarë për kilogram tranguj të freskët,
– deri në 70 denarë për kilogram qepë,
– deri në 100 denarë për kilogram speca të gjelbër të freskët,
– deri në 95 denarë për kilogram fasule,
– deri në 110 denarë për kilogram thjerrëza,
– deri në 75 denarë për kilogram banane,
– deri në 60 denarë për kilogram portokall,
– deri në 65 denarë për kilogram mandarina dhe
– deri në 60 denarë për kilogram limon

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

grubi ahmeti merko

Dega e BDI-së në Strugë a do ta pranojë Ziadin Selën si bartës të listës së përbashkët për deputetë, flet Shaqiri?

gazmend hoxha tasevski

Policia e Kosovës dhe e Maqedonisë së Veriut bashkë në luftën kundër krimit ndërkufitar

krenar lloga

Lloga: Gjykata të veprojë njëjtë edhe me rastet tjera ku ka pasur shkelje të afateve kushtetuese

Abdush Demiri

Abdush Demiri nga opozita shqiptare u zgjodh anëtar i KSHZ-së

Talat Xhaferi

VLEN: Talat Xhaferi tradhtoi universitetet shqiptare, edhe si kryetar kuvendi, edhe si kryeministër

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Parlamenti nuk votoi zgjatjen e vlefshmërisë së pasaportave të vjetra

lirim shabani jusuf ut

Universiteti i Tetovës dhe Agjencia e Barnave dhe Pajisjeve Mjekësore (MALMED), nënshkruan memorandum bashkëpunimi

pensionist-pleq

Pensionet do të rriten për 5% – Ai më i ulëti do të ketë shtesë vetëm 626den

Oher

Paralajmërime të rrejshme për bombë në disa objekte në Ohër

INFO

NA NDIQ