VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e “kulaçit” qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve

Picture of ina-online
ina-online

25/05/2024

Grupet e punës të VLEN vazhdojnë bisedimet intenzive me VMRO-DPMNE. Grupi i punës nga VLEN sot ishin në selinë e VMRO për të vazhduar në detaje pikat e Qeverisë së ndryshimit dhe inkorporimit të prioriteteve të të dy programeve premtuese gjatë ciklit zgjedhor.

Pakoja ekzekutive e koalicionit VLEN përfshinë kryetarin e Kuvendit, zëvendëskryeministrin e parë, gjashtë ministri, shtatë zëvendësministra dhe rreth 400 drejtori.

Kështu, Lëvizja Demokratike e Izet Mexhitit do të ketë:

– Zëvendës kryeministër të parë,
– Ministrinë e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor,
– Zëvendës ministër në MPB, dhe
– Zëvendës ministër në Transport dhe Lidhje,

Alterativa e Afrim Gashit do të ketë:

– Kryetarin e Kuvendit,
– Ministrinë e Eurointegrimit,
– Zëvendës ministër në Arsim,
– Zëvendës ministër në Bashkësitë etnike,

Lëizja Besa do të ketë:

– Ministrinë e Ekonomisë dhe Punës,
– Ministrinë e Çështjeve sociale, demografisë dhe rinisë,
– Zëvendës ministër në Kulturë dhe Turizëm.

Krahu i Arben Taravarit do të ketë:

– Ministër pa resor për Qeverisje të mirë,
– Ministrinë e Shëndetësisë,
– Zëvendës ministër në Bujqësi,
– Zëvendës ministër në Mbrojtje,

Gjithashtu, Vlen në kabinetin e ri qeveritar do të ketë edhe sekretar shtetëror në disa dikastere si dhe drejtori shumë të rëndësishme. Flitet që në bisedime është drejtoria e Doganave, MEPSO dhe Ndërmarja për Rrugë Shtetërore./Zhurnal.mk

TË FUNDIT
3 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
4 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
4 orë
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
23 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
7 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

LEXO MË SHUMË

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani shkencat mjekësore mund ti kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

INFO

NA NDIQ