Vazhdojnë luftimet në Gaza, Izraeli vret 55 palestinezë në sulmin e fundit

INA
INA

17/10/2023

Izraeli ka vijuar gjatë mbrëmjes së kaluar sulmet ajrore ndaj objektivave të Hamasit që ndodhen në Gaza.

Sipas burimeve palestineze mësohet se 55 persona janë vrarë nga bombat dhe raketat izraelite, teksa ushtria e Netanjahut deklaron se ka goditur më shumë se 200 objektiva terroristësh.

Në fokus të sulmeve ka qenë një bazë e Hamasit në Gaza, një bankë që përdorej prej tyre për financimin e akteve terroriste dhe një linjë tunelesh nëntokësore. Marina sulmoi gjithashtu disa objektiva ushtarake arabo-palestineze, përfshirë dhe një depo armësh në Gaza.

Ndërkohë, vijon evakuimi i civilëve nga Gaza me ritme të shpejta pasi autoritetet izraelite nuk tërhiqen nga plani i tyre për të shkatërruar Hamasin në rrënjë.

Zëdhënësi i Forcave të Armatosura në Izrael informon se deri në këto momente janë evakuuar mbi 600 mijë banorë nga Gaza, teksa kanë mbetur dhe 100 mijë të tjerë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

gaza

Pas më shumë se 7 javësh, mbërrijnë kamionët e parë me ndihma në veri të Gazës

INFO

NA NDIQ