Vazhdojnë luftimet në Sudan

Iliria News Agency
Iliria News Agency

18 Prill, 2023

Shpërthimet kanë goditur kryeqytetin sudanez, Kartum, më 18 prill, teksa luftimet kanë hyrë në ditën e katërt, pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme ndërkombëtare që t’iu jepet fund armiqësive.

Deri më tani, pothuajse 200 persona janë vrarë në katër ditët e konfliktit.

Luftimet po zhvillohen midis forcave të dy gjeneralëve rivalë që morën pushtetin përmes një grusht shteti më 2021: shefit të ushtrisë, Abdel Fattah al-Burhan dhe zëvendësit të tij, Mohamed Hamdan Daglo, që komandon grupin paramilitar, Forcat e Mbështetjes së Shpejtë.

Luftimet po zhvillohen në mbarë Sudanin dhe është rritur frika se ky konflikt mund të përhapet në mbarë rajonin, teksa në Sudan po kryhen sulme ajrore dhe ka luftime me artileri të rëndë.

Përmes një deklarate, ministrat e Jashtëm të Grupit të Shtatë shteteve më të industrializuara (G7) paralajmëruam se luftimet “kërcënojnë sigurinë e civilëve sudanezë dhe minojnë përpjekjet për të rivendosur tranzicionin demokratik në Sudan”.

Por, pavarësisht thirrjeve të tyre që palët t’u japin fund armiqësive, mëngjesin e së martës janë dëgjuar shpërthime të fuqishme në Kartum, ku milicitë dhe ushtarët po luftojnë.

“Bombardimet zakonisht nisin rreth orës 04:00 dhe vazhdojnë për disa orë. Por, sot ato nuk kanë ndaluar”, tha banorja e Kartumit, Dallia Mohamed Abdelmoniem.

Ajo tregoi se familja e saj, sikurse edhe banorët e tjerë të kryeqytetit, po strehohen në shtëpitë e tyre.

Teksa luftimet po vazhdojnë, sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka biseduar me të dy gjeneralët dhe gjatë bisedave ka theksuar “për nevojën urgjente për një armëpushim”.

Daglo tha në Twitter pas bisedës me Blinken se forcat e tij kanë miratuar një armëpushim 24-orësh, që do t’u lejonte civilëve të evakuonin të plagosurit.

Megjithatë, ushtria mohoi këtë pretendim.

“Ne nuk jemi në dijeni për ndonjë koordinim me ndërmjetësit dhe me komunitetin ndërkombëtar për ndonjë armëpushim. Po ashtu, deklarata e rebelëve për një armëpushim 24-orësh synon që të fshehë goditjen që do të marrin nga ne brenda orësh”, tha ushtria.

Në Sudan, teksa luftimet po vazhdojnë, SHBA-ja ka deklaruar se një autokolonë diplomatike amerikan ka qenë cak i sulmit, por nuk ka pasur të lënduar. Po ashtu, ambasadori i Bashkimit Evropian në Sudan është sulmuar në shtëpinë e tij në Kartum të hënën.

Luftimet nisën të shtunën pas mosmarrëveshjeje mes gjeneralëve Burhan dhe Dalgo lidhur me integrimin e planifikuar të Forcave të Mbështetjes së Shpejtë në ushtrinë e rregullt. Ky është një prej kushteve kyçe të një marrëveshjeje finale që synon t’i japë fund krizës së shkaktuar që nga puçi ushtarak i vitit 2021.

Të dyja palët e përfshira në konflikt pretendojnë se kanë nën kontroll vende kyçe, përfshirë edhe aeroportin në Kartum dhe pallatin presidencial, por këto pretendime nuk kanë mundur të verifikohen në mënyrë të pavarur.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

llukashenko

Lukashenko: Bjellorusia është ‘gati’ të përballet me forcat që planifikojnë të rebelohen

Hitler

Austri: Shtëpia ku lindi Hitleri, do të shndërrohet në një qendër trajnimi për të drejtat e njeriut

putin-me-canten

Moska dhe Minsku bien dakord për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi

zelensky-1

Zelensky: Aeroplanët e parë luftarak F-16 që do t’i jepen Ukrainës, do të jetë sinjal që Rusia ka humbur

avion-f16

Norvegjia do të trajnojë pilotët ukrainas për avionët F-16

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Shpërthime gjatë natës në Kiev dhe 4 rajone të tjera të Ukrainës

biden-2

Republikanët dhe Biden progres në diskutimet për tavanin e borxhit

rishi-sunak

Akuzat për shkeljen e kodit ministror, Rishi Sunak zbulon nëse do të ketë hetim për Suella Braverman

zaporizhzhia-centrali-ukraine-berthamor-1

Inteligjenca britanike: Ushtria ruse assesi të disiplinojë pjesëtarët e saj

INFO

NA NDIQ