Vazhdojnë pakënaqësitë për “të dielën ditë jo pune”, kërkohet punëdhënësit të vendosin në mënyrë të pavarur

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Jovanka Trençevska është optimiste se sot në Këshillin Ekonomik-Social do të gjendet zgjidhja më adekuate e pranueshme për të gjithë partnerët socialë.

Në intervistën e sotme për televizionin 24, Trençevska tha se kërkesa e Lidhjes së Sindikatave të cilin e mbështesin edhe sindikatat tjera është reale sepse është sipas shpenzimeve të jetës dhe shportës konsumatore.

“Besoj se në Këshillin Ekonomik-Social, propozimi do të pranohet nga të gjithë partnerët socialë. Kur kemi dialog konstruktiv të KES, gjithmonë arrijmë zgjidhjen e cila është më e mira për të gjitha palët e përfshira. Buxheti është në kondicion të mirë dhe çdo zgjidhje e propozuar do të jetë e mbështetur me financa”, theksoi Trençevska.

Në intervistë, siç bëri të ditur Ministria e Punës dhe Politikës Sociale, Trençevska ka theksuar se përmirësimi i statusit ekonomik të punëtorëve është prioritet i lartë i Qeverisë dhe se paga minimale do të rritet.

Sindikatat kërkojnë paga minimale të rritet menjëherë në 18 mijë denarë, ndërsa sipas përllogaritjeve të punëdhënësve ajo do të duhej të ishte 16.300 denarë. Në mbledhjen e fundit të Këshillit Ekonomik – Social të mbajtur të premten, Konfederata e Biznesit doli me propozim për subvencionimin e një pjese të rritjes së pagës minimale. Për të gjitha propozimet e deritanishme sot pritet të debatojë Këshilli Ekonomik i Qeverisë pas çka do të mbahet Këshilli Ekonomik-Socia.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

Screenshot_2024-04-24-16-05-49-430_com.facebook.katana-edit

Shefik Bajrami shkel rëndë urdhrat e Ministrisë së Brendhsme, nxjerr nga shtabi i SPB – Tetovë policët e deleguar për të qenë pjesë të shtabit

INFO

NA NDIQ