Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

Picture of INA
INA

22/05/2024

Abuzimi me çmime nuk ka të ndalur, kryesisht në produktet ushqimore dhe pijet. Një ditë pas publikimit të hulumtimit të Lidhjes së Sindikatave, që marzhat e fitimit të tregtarëve janë detektuar mes 35-50%, diferencë kjo mjaft e madhe nga tregu me shumicë deri në shitjen te konsumatori final, ka reaguar edhe Oda Ekonomike e Maqedonisë Veri-Perëndimore. Durim Zeriqi nga kjo odë ju bën thirrje kompanive që mos të shfrytëzojnë hendekun e mos zbatimit të Ligjit për praktika jo fer tregtare që fillon në shtator.

“Vlerësojmë që këtu kemi të bëjmë me një kapacitet të ulët të institucioneve për të kryer detyre e tyre në terren, jemi të vetëdijshëm që kemi një normë të lartë të ekonomisë joformale, por edhe një normë tjetër që ka të bëj me konkurrencën jo lojale dhe këtu është pjesa ku duhet të ndërhyjë shteti meqë ato kompani në mënyrë jo të ndershme konkurrojnë në treg dhe krijojnë këto disbalance”, deklaroi Durim Zeqiri, Drejtor ekzekutiv në OEMVP.

OJQ-të thonë se ka raste kur kompani të caktuara financat që nuk mund t’i mbulojnë me fatura tjera, i deklarojnë si donacione për të shmangur edhe tatimin. Madje ka denoncime që edhe kur bëjnë bamirësi, te një organizate jofitimprurëse i japin dyfishin e parave të kërkuara, me qëllim që gjysmën pas tërheqjes ti kthejnë mbrapsht si larje parash. Për këtë çështje foli edhe Nikica Kusinikova nga Shoqata “Konekt” duke i cilësuar si raste të izoluara, të cilat e rrënojnë humanizmin dhe besueshmërinë ndaj atyre që donojnë dhe atyre që janë në nevojë.

“Gjithsesi sikurse në cilindo ligj, për tatimet e dimë që mund të ndodhin edhe keqpërdorime, prandaj i kemi shërbimet inspektoriale, të cilat duhet të kontrollojnë dhe të reagojnë nëse vërtetë ndodhin raste të tilla për ta mbrojtur filantropinë. Mos të na ndodh për një rast të keq, të stigmatizohen të gjitha kompanitë dhe organizatat që kërkojnë donacione”, tha Nikica Kusinikova, Drejtoresh në Shoqatën “Konekt”.

Nga këto organizata thonë se keqpërdorimet e disa kompanive private ndodhin prej mosfunksionimit të autoriteteve inspektuese dhe ndëshkuese konform ligjit për mbrojtje të konkurrencës dhe konsumatorit. /Alsat.mk

TË FUNDIT
2 orë
Presidentja Osmani takoi homologen Davkova
2 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
4 orë
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

ME TE LEXUARA

3 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
1 ditë
Mickoski të martën dërgon në Kuvend përbërjen e kabinetit qeveritar
11 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
7 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Gashi takon ambasadorin e Kosovës në Maqedoni, Florian Qehajën
3 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
1 ditë
Osmani: Gjithçka për shqiptarët duhet të kaloj përmes Frontit
10 orë
Rama ndan pamjet nga “Shota”, automjeti i parë ushtarak i blinduar “Made in Albania”

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1718289433212

Presidentja Osmani takoi homologen Davkova

Kuvendi parlamenti maqedoni

Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot

IMG_2957

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

INFO

NA NDIQ