Vazhdon eksodi në Tetovë, këtë vit ka 1300 nxënës më pak në shkollat fillore dhe të mesme

INA
INA

19/02/2024

Trendi i mbylljes së klasave në shkollat ​​fillore dhe të mesme në Tetovë nuk po ndalet. Statistikat e këtij viti shkollor janë më të errëta.

Krahasuar me vitin e kaluar, këtë vit në shkollat ​​fillore dhe të mesme janë regjistruar 1300 nxënës më pak.

Prindërit janë ende në kërkim të fletshpërnguljeve për fëmijët e tyre dhe shkak, siç theksojnë në sqarimet e tyre, është migrimi në vendet e Evropës Perëndimore.

“Për fat të keq, trendi i rënies së numrit të nxënësve nuk e tejkalon as Komunën e Tetovës. Vitet e fundit, ka pasur më pak nxënës të regjistruar çdo vit shkollor. Për shembull, këtë vit shkollor në shkollat ​​e mesme janë regjistruar 500 nxënës më pak, në shkollat ​​fillore rreth 800. Në Komunën e Tetovës gjatë gjashtëmujorit të parë janë tërhequr 160 nxënës nga shkollat , ndërsa deri në fund të këtij viti shkollor ky numër pritet të rritet në 250. Rënia e numrit të nxënësve krijon problem edhe për stafin mësimdhënës, një numër i madh mësuesish përballen me humbjen e vendit të punës për shkak të mbylljes së paraleleve. Arsyeja kryesore për gjithë këtë është emigrimi në vendet e huaja”, tha për “Sloboden Peçat”, Milena Vuçevska, zëdhënëse e Komunës së Tetovës.

Nga ana tjetër, rrethi i miqve të tetovarëve po ngushtohet nga muaji në muaj. Nuk ka asnjë banor të qytetit, që të mos ketë të afërmi apo mik që nuk është shpërngulur jashtë shtetit me familjen e tij.

Nëse më herët largoheshin vetëm për arsye ekonomike, tani arsyet e largimit nga Tetova, por edhe për mbarë vendin janë të shumëanshme, thonë qytetarët.

Për eksodin masiv në Tetovë flet edhe imazhi i stacionit të autobusëve në Tetovë, ku linja më e rregullt është Tetovë – Berlin dhe Tetovë-Zurih, nga ku tetovarët kohën fundit janë duke blerë bileta vetëm për një drejtim.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

pasaporta

Dy muaj pritje për një pasaportë

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

mihalis rokas

Diplomati grek, Rokas edhe zyrtarisht ambasador i ri evropian në Shkup

INFO

NA NDIQ