Vazhdon ikja e infermiereve nga Maqedonia e Veriut

Picture of ina-online
ina-online

10/05/2024

Infermieret apo motrat mediciale me të madhe po plotësojnë dokumentet për t’u larguar nga vendi.

Kjo situatë mund të shkaktojë probleme serioze në shëndetësi, paralajmëron Shoqata e Infermiereve.

Në vetëm një muaj ndodhi që 40 motra të largoheshin nga spitalet shtetërore. Shumica prej tyre për të punuar jashtë vendit, disa në spitale private, dhe disa e lënë profesionin për shkak të pagave dhe kushteve të ulëta të punës.

“Kemi ikje masive, por problemi është se nuk po ikin vetëm jashtë por edhe nga profesioni. Prandaj duhet ndërhyrje e shpejtë për paga më të mira që të mos ngelemi pa infermierë”, thotë Gordana Beslioska, kryetare e Sindikatës së Shoqatave të Infermierëve “Për ne”.

Sindikata e Infermierëve pret që qeveria e ardhshme t’i kushtojë vëmendje të veçantë përmirësimit të kushteve për këtë staf. Sipas Sindikatës, ligji për veprimtarinë e infermierisë duhet të jetë ndër prioritetet e autoriteteve të ardhshme.(INA)

TË FUNDIT
49 minuta
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
53 minuta
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
4 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
6 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
6 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

ME TE LEXUARA

12 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë
6 orë
Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!
12 orë
Hiseni zgjidhet zëdhënës i LD-së, Mexhiti autorizohet për bisedimet për qeverinë e re
4 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
11 orë
Najçevska i reagon Taravarit: Pse kryetari i Kuvendit të jetë shqiptar?
53 minuta
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
9 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
49 minuta
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
9 orë
Kurti: SHBA - aleate, mike e partnere historike (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

arben taravari

Taravari: Po vjen koha e profesionistëve! Po vjen koha që të respektohet aftësia e secilit!

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

INFO

NA NDIQ