Vazhdon ikja e mjekëve nga Maqedonia e Veriut

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

09/01/2023

Në pesë vitet e fundit, 939 mjekë janë larguar nga vendi, sipas të dhënave nga licencat e lëshuara për të punuar jashtë shtetit. Por kush do të mbetet të trajtojë qytetarët? Në disa komuna të vendit si Dojran dhe Çashkë nuk ka fare mjekë amë. Nëse vazhdon ky trend i ikjes, për 5 deri në 10 vjet nuk do të kemi fare mjekë amë, ka paralajmëruar kryetar i mjekëve të përgjithshëm Dragan Gjorgjievski.

Po potencoj edhe një herë se na duhen reforma më të shpejta dhe zbatimi i reformave që të mund mjekët e rinj të qëndrojnë në këtë vend, sepse mjekët që punojnë në shtëpitë e shëndetit te koncensionerët përballen me probleme serioze. . Me ikjen e pronarit jashtë shtetit ose daljes në pension, ngelim në rrugë bashkë me infermieret. Ky problem është që 10 vjet dhe nuk po gjendet asnjë zgjidhje, tha Dragan Gjorgjievski, specialist i mjeksisë familjare.

Për mungesën e mjekëve dhe shërbimeve në disa ambulanta, Ministri i Shëndetësisë Bekim Sali ka thënë se duhet të reduktohet numri i institucioneve shëndetësore nëpër disa komuna, duke marrë si shembull Strugën dhe Ohrin.
Reduktimi i institucioneve shëndetësore por jo edhe i vendeve të punës. Që nënkupton se nuk kemi nevojë që në dy qytete të afërta të kemi 8 kujdestari kur mund të kemi dy, domethënë mund të racionalizohen të gjitha këto dhe ne po punojmë në atë drejtim, tha ministri i shëndetësisë Bekim Sali.

Po çfarë është bërë deri më tani për ta ndaluar këtë eksod mjekësh? Nga Ministria e Shëndetësisë, radhisin disa masa, siç është mundësia që çdo mjek i ri të angazhohet në sistemin shëndetësor publik dhe paguhet për punën e tij dhe fiton përvojën përkatëse. Thonë se janë rritur ndjeshëm pagat e mjekëve, infermierëve, personelit mjekësor dhe jomjekësor, pasataj se sigurohen fonde për punën e investuar të specializantëve privatë, me të cilat ata marrin një pagë për punën e tyre ndërsa në fund cekin se nga 1 janari i këtij viti është rritur vlera e pikës së kapitacionit për mjekët e përzgjedhur në mjekësi të përgjithshme, gjinekologji dhe stomatologji.

“-çdo mjek i ri fitoi mundësi të angazhohet në sistemin shëndetësor publik, paguhet për punën e tij dhe fiton përvojën përkatëse
-janë rritur ndjeshëm pagat e mjekëve, infermierëve, personelit mjekësor dhe jomjekësor
-sigurohen fonde për punën e investuar të specializantëve privatë, me të cilat ata marrin një pagë për punën e tyre
-nga 1 janari i këtij viti është rritur vlera e pikës së kapitacionit për mjekët e përzgjedhur në mjekësi të përgjithshme, gjinekologji dhe stomatologji”, thonë nga Ministria e Shëndetësisë.

Mendim në lidhje me ikjen e mjekeve e ka shprehur edhe ish-ministri i Shëndetësisë Nikolla Todorov, i cili si arsye numëron mos ndërtimin e Qendrave spitalore, sipas tij, një faktor negativ shtesë është ndalimi i projektit të trajnimit për mjekët tanë në qendrat më të mira mjekësore në botë.

TË FUNDIT
5 minuta
Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin
2 orë
Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji
3 orë
Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”
3 orë
Korrupsioni "pret" pyjet në Maqedoninë e Veriut
4 orë
Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ME TE LEXUARA

1 ditë
Dështon linja ajrore Shkup-Korfuz
5 orë
Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore
23 orë
KSHZ: Rivotimi nga personat e sëmurë dhe të burgosurve u zhvillua pa probleme
1 ditë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
8 orë
Banorët e Likovës fillojnë me paraqitjen e dëmeve bujqësore pas reshjeve të djeshme
1 ditë
KSHZ i ndan çertifikatat për mandatet e deputetëve
5 orë
Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut
23 orë
Një i burgosur nga burgu në Idrizovë mbrëm ka ndërruar jetë në kompleksin e klinikave “Nëna Terezë,
1 ditë
Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

LEXO MË SHUMË

ixhet memeti

Afera me €10000, Ixhet Memeti: S’kam bërë asgjë kundërligjore, nuk e njoh Boro Stojçevin

burgu-idrizove

Zjarr në burgun e Idrizovës, katër gardian përfundojnë në toksikologji

0-ballina-2-1

Në UT u mbajt Simpoziumi V Shkencor “Gjurmë në kohë”

pyje

Korrupsioni “pret” pyjet në Maqedoninë e Veriut

hristijan mickoski

Mickoski: Ahmetit, që më nënvlerësonte, do t’i japë leksione politike

ixhet memeti

Memeti ende nuk ka dalë para gjykatësit hetues – Profili i tij ndër më i larti i një juristi në Maqedoni të Veriut

fature-market

Vazhdon abuzimi me çmimet, kryesisht në produktet ushqimore

merko ramiz

Një vit pasi u vendos në listën e zezë, Ramiz Merko u paraqit në gjykatë

bilall kasami stadium

Stadiumi i Tetovës/Kasami: Vendimi i Qeverisë për ndaljen e punimeve, ‘urdhër’ nga Grubi

INFO

NA NDIQ