Vazhdon mbledhja e Komisionit anketues për rastin e Onkologjisë

Picture of INA
INA

24/11/2023

Në Kuvend sot vazhdon me punë Komisioni anketues për skandalin në IPSH Klinika universitare për radioterapi dhe onkologji. Do të dëgjohen dëshmitarë dhe ekspertë, dhe do të shqyrtohen akte dhe dokumente lidhur me ngjarjet në Onkologji.

Anëtarët e Komisionit më 13 nëntor i filluan 30 ditët shtesë për dëgjim të ekspertëve dhe bartësve të funksioneve publike, si dhe për analizë të dokumentacionit dhe stenogrameve nga rrëfimet e rreth 60 dëshmitarëve të cilët ishin dëgjuar paraprakisht.

Para Komisionit anketues deri më tani dëshmuan ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ish-ministrat e Shëndetësisë, Venko Filipçe, Bekim Sali dhe Nikolla Todorov, ministri aktual, Fatmir Mexhiti, ish drejtorët dhe ata aktual të FOndit për sigurim sh[ndetësor – Orhan Ramadani, Faton Ahmeti, Maja Parnarxhieva Zmejkova, Magdalena Filipovska Grashkovska, zëvendësministrja aktuale e Shëndetësisë, Maja Manoleva, ish-zëvendësministrat e Shëndetësisë, Ilir Hasani dhe Vlladimir Rendevski. Dëshmuan edhe Eftim Naskov, revizor kryesor i brendshëm në Fondin për sigurim shëndetësor, ish-drejtoresha e Klinikës për onkologji, Simonida Cërvenkovska, u.d. drejtori mjekësor i Klinikës universitare për radioterapi dhe onkologji, Violeta Klisarova, si dhe persona dhe funksionarë të tjerë.

Komisioni anketues në Kuvend u formua pas publikimit të rastit për keqpërdorim të barërave nga Klinika për onkologji.

Kryetarja e Komisionit anketues, Rashela Mizrahi paralajmëroi se pas kompletimit të rrëfimeve dhe dokumentacionit, do të sillen konkludime të cilat do t’i parashtrohen Prokurorisë publike, ndërkaq prej prej tyre, krahas përgjegjësisë penale, të dalë edhe përgjegjësia politike.

TË FUNDIT
59 minuta
Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit
1 orë
Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!
4 orë
Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin
6 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

ME TE LEXUARA

9 orë
Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë
9 orë
Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë "kulaçi qeveritar"?
9 orë
Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!
9 orë
Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet
7 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

LEXO MË SHUMË

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

qeveria

Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO

mickoski

Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron

Jorgos Gerapetritis

Gerapetritis: Marrëveshja e Prespës duhet të respektohet

stefan andonovski

Qeveria e re/ Andonovski për REL: Synojmë shumicën prej 2/3 në Kuvend!

vmro vlen

Nesër vijojnë bisedimet mes VMRO-DPMNE dhe VLEN, në tryezë “kulaçi qeveritar”?

kina

Kina synon të shtrijë ndikimin politik në Maqedoninë e Veriut përmes ekonomisë

INFO

NA NDIQ