Vazhdon me punë seanca e 131-të e Kuvendit

INA
INA

21/11/2023

Në Kuvend sot do të vazhdojë seanca e 131-të, në të cilën duhet të shqyrtohen disa pika, ndër të cilat edhe Propozimi për zgjedhjen e gjyqtarit të Gjykatës Kushtetuese të Republikës së Maqedonisë së Veriut.

Në rend dite të kësaj seance është edhe Propozimi për shpalljen e prokurorit publik të Republikës së Maqedonisë së Veriut, Propozim-vendimi për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit për themelimin e Komisionit Anketues për skandalin me Klinikën e Onkologjisë, zgjedhja e drejtorit të ATO-së, Propozim vendimi për shpalljen e thirrjes publike për zgjedhje të shoqatës nga fusha e të drejtave të njeriut, e drejta policore dhe gjyqësia për mekanizmin e kontrollit civil në përbërje të Avokatit të popullit, Propozim-ligji për detyrimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut me hua te Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim sipas Marrëveshjes për hua për financim të Projektit për vendkalimin kufitar të përbashkët hekurudhor Tabanoc me procedurë të shkurtuar dhe të tjera.

Në suaza të seancës së 131-të dje u votua Rregullorja e re e Kuvendit, e cila do të zbatohet nga përbërja e ardhshme parlamentare.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Biljana-Ivanovska-780x439-1

Ivanovska: Komisioni për Antikorrupsion në vitin 2019 kërkoi shkarkimin e Angjushevit

policia-mk

Avokati që dërgoi Palevskin në Beograd po merret në pyetje në polici

azir aliu

Ministri Azir Aliu sjell 5 ligje të rëndësishme për reformën në administratë dhe transformimin digjital

Palevski palco

Së shpejti do të bëhet ekstradimi i Palevskit/ Do të qëndrojnë në paraburgim në Turqi deri sa t’i dorëzohet RMV-së

foto-autostrada-korridori-8

Shpronësohen 45 parcela përgjatë Korridorit 8/ Grubi: Projekti do të realizohet sipas dinamikës së paraparë

paraburgim-1

Maqedonia pa bazë ligjore për dënimin me vdekje, burgimi i përjetshëm mbetet dënimi më i lartë

cigar-elektronike1

Shifra shqetësuese për duhanpirjen te minorenët/ 12,4% nga mosha 13 deri 15 vjeç konsumojnë duhan

artan grubi

Grubi: Do të mbulohen shpenzimet e rrugës për administratën shtetërore në vlerë prej 50%

vrasja ekuador remzi azemi

Vrasja në Ekuador e shqiptarit, arrestohet në Maqedoni i shumëkërkuari

INFO

NA NDIQ