Vazhdon seanca në Anketa Komisioni për rastet e Onkologjisë në Maqedoninë e Veriut

INA
INA

17/11/2023

Komisioni Hetimor Parlamentar për zhvillimet në Klinikën e Radioterapisë dhe Onkologjisë duhet të vazhdojë sot punën duke shqyrtuar aktet dhe dokumentet që lidhen me skandalin në këtë klinikë.

Para disa ditësh anëtarët e Komisionit filluan 30 ditët e parapara për shqyrtimin e dokumentacionit dhe në seancën e fundit analizuan dokumentacionin e mbledhur dhe transkriptet nga deklarimet e rreth 60 dëshmitarëve të dëgjuar në 30 ditët e mëparshme.

Sipas asaj që u tha në seancën e kaluar, fajin për deputetët e opozitës e ka ish-ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, i cili, siç theksuan nga OBRM-PDUKM, ishte në krye të piramidës së krimit. Ndërsa, nga ana tjetër, për deputetët e pushtetit, opozita politizon rastin me Klinikën dhe pa asnjë provë vihet në rolin e gjykatësit dhe bën akuza të pabaza.

Aleksandar Veljanovski, nënkryetar i Komisionit hetimor për skandalin në Klinikën Universitare për Radioterapi dhe Onkologji, gishtin e ka drejtuar nga ish-ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe. Ai akuzoi për lidhje të Filipçes, ish-drejtorit të Klinikës së Onkologjisë Nino Vasev dhe tregtarit me shumicë “Panovski”.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ora

Doganat e Maqedonisë parandalojnë kontrabandim të 84 orëve Casio dhe 7.560 copë bizhuteri

moti

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

Xheladin-Murati-780x470-1-696x419

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

kkk

Spitali Klinik i Tetovës pranon donacion mbi 1 milion euro nga kompania Ecolog (VIDEO)

pazar-treg-shkup-1

Masat anti-krizë, masa populiste për vota në zgjedhje

xhelo

Murati me kritika të ashpra për politizimin e arsimit

INFO

NA NDIQ