Vazhdon sot gjyqi për zjarrin në spitalin modular në Tetovë, fjalët e fundit për tragjedinë me 14 të vdekur

Picture of INA
INA

29/05/2023

Në Gjykatën Themelore në Tetovë sot duhet të vazhdojë seanca gjyqësore me fjalët përfundimtare të Prokurorisë dhe mbrojtjes së të pandehurve, të cilët akuzohen për disa vepra penale lidhur me zjarrin në spitalin modular në shtator të vitit 2021 ku humbën jetën 14 persona.

Kjo është përpjekja e tretë për të pasur fjalë përfundimtare pasi seancat e 25 prillit dhe 10 majit u shtynë. Më 25 prill seanca u shtye për shkak të mungesës së njërit prej të akuzuarve, Florim Besimit dhe më 10 maj, për shkak të mosardhjes së avokatit të të akuzuarit Artan Etemi.

Gjykatësi Jordan Velkovski fillimin e seancës së sotme e caktoi në ora 10:00.

Procedura e provave në procesin gjyqësor përfundoi me dëshmitarët e fundit që u dëgjuan më 6 prill.

Ish-drejtorët, Florin Besimi dhe Artan Etemi, akuzohen për veprën penale “vepra të rënda kundër sigurisë së përgjithshme”, ndërsa mjeku Boban Vuçevski për “mosrespektim të rregullave shëndetësore gjatë epidemisë”. Spitali klinik, si person juridik, akuzohet për dy vepra penale – “shkaktim i rrezikut publik” dhe “mosrespektim të rregullave shëndetësore gjatë epidemisë”.

Në fillim të gjykimit ata theksuan se e kuptojnë akuzën, por se nuk ndihen fajtorë. Gjyqi filloi në dhjetor 2022. (INA)

TË FUNDIT
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
7 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
7 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
9 orë
Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

ME TE LEXUARA

18 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
13 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
5 orë
Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit
17 orë
Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë
12 orë
Parlamenti me 5 nënkryetarë, 3 prej tyre u votuan sot
20 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë
16 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

LEXO MË SHUMË

ariu

Ariu mbyti dhe i ngrëni disa dele në Raven të Gostivarit

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

kurban dashi

Tetovë, mosmarrëveshje mes myftineve për kurbanet

kuvendi parlamenti

Ligji për Vetqeverisjen Lokale/ Fronti Evropian dhe LSDM-ja nuk mbështesin ndryshimet e ligjit!

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

uns struge jeton shaqiri merko

Jeton Shaqiri tregon se çka ka nënshktuar për Universitetin Ndërkombëtar të Strugës

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

INFO

NA NDIQ