Vazhdon vizita e presidentes Siljanovska- Davkova në Berlin në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës

Picture of INA
INA

12/06/2024

Presidentja Gordana Siljanovska Davkova vazhdon vizitën e saj në Berlin të Republikës Federale të Gjermanisë, ku po merr pjesë në Konferencën për rindërtimin e Ukrainës.

Në konferencë, nikoqir i së cilës është kancelari gjerman Olaf Sholc dhe presidenti ukrainas Volodimir Zelenski marrin pjesë shefat e shteteve dhe qeverive, përfaqësues të organizatave ndërkombëtare, biznesit dhe shoqërisë civile.

Siljanovska Davkova dje iu drejtua panelit kryesor për shefat e shteteve dhe qeverive, në të cilin fjalim mbajtën edhe nikoqirët e konferencës, kancelari gjerman Olaf Sholc dhe presidenti ukrainas Volodimir Zelenski, si dhe kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula fon der Lajen.

Në panelin kryesor morën pjesë edhe presidentët dhe kryeministrat e Holandës, Norvegjisë, Finlandës, Lituanisë, Moldavisë, Estonisë, Bosnje e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Gjeorgjisë.

Presidentja Siljanovska Davkova në fjalimin e saj tha se pas Luftës së Dytë Botërore, Plani Marshall mes tjerash ishte shprehje e solidaritetit ndaj Evropës së shkatërruar, ndërsa sot siç theksoi ajo, “është i nevojshëm lloj i ri i planit Marshall për Ukrainën e shkatërruar”.

Sipas presidentes, duhet investuar jo vetëm në infrastrukturën rrugore dhe energjetike, por edhe në infrastrukturën njerëzore, arsimore, sociale dhe normative.

Në takim u vlerësua pozitivisht pozicioni ekzistues i përbashkët evropian dhe se duhet të vazhdojë ndihma gjithëpërfshirëse për Ukrainën.

Konferenca është vazhdimësi e serisë së ngjarjeve vjetore të nivelit të lartë kushtuar rimëkëmbjes së shpejtë dhe rinkonstruimit afatgjatë të Ukrainës, pas fillimit të agresionit ushtarak rus. Qëllimi kryesor i ngjarjes është të sigurojë mbështetje të vazhdueshme ndërkombëtare për rindërtimin, rikonstruimin, reformën dhe modernizimin e Ukrainës, kumton Kabineti i presidentes Siljanovska Davkova.

TË FUNDIT
28 minuta
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
4 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
22 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
2 ditë
Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

ME TE LEXUARA

22 orë
A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?
4 orë
Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë
4 orë
Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë
28 minuta
Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

LEXO MË SHUMË

vucic

Vrasja e policit serb nga 33-vjeçari kosovar, reagon Aleksandër Vuçiq

policia serbe vrasje serbi

Vrasja e policit në Serbi, Daçiq thotë se në vendin e ngjarjes u gjet një pasaportë e një kosovari, çka po ndodhë

janusz bugajski

Bugajski: Agjencia e Sigurisë në Mal të Zi e mbushur plot me agjentë rusë dhe serbë

Charles Kupchan

A do të ketë luftë të re në Ballkan? Si përgjigjet ish-këshilltari i Clintonit e Obamës?

roberta metsola

Roberta Metsola rizgjidhet në krye të Parlamentit Evorpian

wolfgang petrich petric

A ka frikë nga një luftë e re në Ballkan? Flet ish-përfaqësuesi i lartë Petritsch

bujanoc lugine

Si Serbia po e zvogëlon numrin e shqiptarëve në Preshevë

milo gjukanoviq gjukanovic

Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij

Tabanoc kufi

Po vijnë mërgimtarët, ja si është gjendja nëpër kufij (LIVE)

INFO

NA NDIQ