Vdekja e Putinit, do të ishte “fundi” i Rusisë…

INA
INA

9 Maj, 2023

Një tentativë e supozuar për vrasjen e presidentit rus, si dhe thashethemet e vazhdueshme për shëndetin, kanë rikthyer diskutimet lidhur me gjithçka mund të ndodhë në Rusi pas vdekjes së Putinit.Bisedimet se kush do të zëvendësonte ish-agjentin e KGB-së janë rikthyer edhe një herë po ashtu. Administrata presidenciale ruse pretendoi se Ukraina përdori dronë për të sulmuar Kremlinin në atë që tha se ishte një përpjekje për të vrarë Putinin.Forcat ruse u tha se kishin përdorur pajisje radari për të rrëzuar dy dronët në zemër të Moskës, të cilat ata e përshkruan si një “akt të planifikuar terrorist dhe një atentat ndaj Presidentit”. Lajmi vjen vetëm disa javë pasi kudo nisi të diskutohej për shëndetin e Putinit. Dokumentet e Pentagonit, të zbuluara në prill, përfshinin një dokument që pretendonte se presidentipo bënte kimioterapi. Thashethemet se ai kishte kancer ose sëmundjen e Parkinsonit kanë qarkulluar edhe në të kaluarën shumë shpesh. Në janar, shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës, Kyrylo Budanov, tha: “Ai ka qenë i sëmurë për një kohë të gjatë. Jam i sigurt se ai ka kancer. Unë mendoj se ai do të vdesë shumë shpejt. Shpresoj shumë shpejt.”

Kaos në Rusi

Rënia e Vladimir Putin do të shkaktonte kaos në rrugët e Rusisë dhe do t’i jepte fund luftës në Ukrainë. Kështu ka parashikuar një shkrimtar rus. Mikhail Shishkin ka pohuar se pa Presidentin rus në krye, vendi do të shkatërrohej si “rënia e një perandorie”. Autori i “Rusia ime: Luftë ose Paqe”, botuar në muajin mars, i tha The Times se guvernatorët rajonalë do të mbroheshin, duke sekuestruar asetet e tyre dhe duke përdorur ushtritë private. Kur Putini, i cili ka qenë tani në pushtet për 23 vjet, të rrëzohet ose të vdesë, Shishkin ka parashikuar se do të ketë një betejë për pushtet dhe lufta në Ukrainë nuk do të jetë më në krye në listën e prioriteteve të atyre që do të sundojnë. Ai argumentoi: “Lufta në Ukrainë do të ndalet dhe një luftë banditësh do të fillojë për kontrollin e Rusisë dhe këta njerëz, të cilët do të luftojnë për jetën dhe për pushtetin e tyre, dhe nuk do të interesohen aspak se kujt i përket Krimea apo Donbasi”.

Zëvendësuesi i Putin

Mendohet se Yevgeny Prigozhin, lideri i grupit mercenar Wagner, do të përfitonte nga kjo situatë. Një përçarje mes tij dhe Kremlinit është konfirmuar, në më shumë se një rast. Ashtu si Shishkin, Lyubov Sobol nga opozita ruse i tha “Foreign Policy” në fillim të këtij viti se ai gjithashtu sheh kaos në horizontin e Rusisë pas largimit të Putinit. Ai tha: “Do të ketë shumë trazira politike pas Putinit. Çdokush do të mund të përfitojë.” Gjatë sundimit të Putinit, figurat e opozitës janë zhdukur. Alexei Navalny, politikani më i shquar i opozitës në vend, është aktualisht në burg me pretendimin se muajin e kaluar nuk ishte mirë pasi iu dha një helm me veprim të ngadaltë. E vetmja garanci është shkruar në kushtetutë, e cila përcakton se kryeministri rus Mikhail Mishustin do të merrte detyrën nëse diçka do t’i ndodhte Putinit. Nëse Putin do të vdiste, mbështetësit e tij të flaktë ka të ngjarë të shpresojnë ta zëvendësojnë atë me dikë që mund të vazhdojë trashëgiminë e tij duke siguruar që mbështetësit e tij të mos persekutohen. Në fillim të këtij viti, Gjykata Penale Ndërkombëtare lëshoi një urdhër arresti për Putinin dhe komisioneren e tij për të drejtat e fëmijëve, Maria Alekseyevna Lvova-Belova, për përfshirjen e tyre të dyshuar në dëbimin e fëmijëve.

Roli i Perëndimit

Një deputet disident rus që tani jeton në mërgim në Ukrainë, Ilya Ponomarev, gjithashtu mendon se ditët e Putinit janë të numëruara. Ai beson se lideri rus nuk do ta festojë ditëlindjen e tij të ardhshme në tetor, por mendon se nëse do të gjendej “Himleri” i Putinit, perandoria nuk do të bjer, por do të kundërpërgjigjet. Autori i librit të vitit 2022 “A duhet të vdesë Putin?”, i tha “Express.co.uk” në shkurt se mbështetësit e Vladimir Putinit do të përpiqen ta zëvendësojnë atë me dikë që mund të ruajë sistemin, por ai theksoi se përgjegjësia është e Perëndimit nëse kjo do duhet të të ndodhë. Ai tha: “Perëndimi duhet të dijë se zëvendësimi i Hitlerit me një rezervë, me një Himmler, nuk është një ide e mirë.”

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

erdogan

Erdogan do të betohet për mandatin e tij të dytë si President më 3 qershor

rusia

Rusia thotë se dy fshatra të saj janë granatuar nga Ukraina

Meksike-780x470

Meksikë, zbulohen 45 thasë me mbetje trupash njerëzish

kiev-naten

Ukraina pretendon se ka rrëzuar 30 raketa dhe dronë rus gjatë natës në Kiev

biden rrezohet

VIDEO/ Rrëzohet në tribunë Presidenti i SHBA-së Joe Biden

kiev-naten

Rusia sulmon Kievin me raketa

otwarcie-txt-uslugami-w-hakera

Shërbimi rus i Sigurisë: Mijëra diplomatëve u janë hakuar telefonat

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump u regjistrua duke pranuar se kishte mbajtur dokumente të klasifikuara për Iranin

ukraine-ushtare-rusi-kiev

Lufta në Ukrainë: Të tjerë të vrarë në sulmin me raketa gjatë natës në Kiev

INFO

NA NDIQ