Vdes e reja iraniane që u ‘rrah nga policia e moralit’ për shkak të mosmbajtjes së shamisë

Picture of ina-online
ina-online

28/10/2023

Një vajzë iraniane, 16 vjeçe, ka vdekur pasi dyshohet se u rrah nga policia morale e vendit për shkak të mosmbajtjes së mbulesës së fytyrës.

Vdekja e Armita Geravand vjen pas njëvjetorit të vdekjes së Mahsa Aminit dhe protestave mbarëkombëtare që shkaktoi.

“Fatkeqësisht, ajo hyri në koma për disa kohë pasi pësoi dëmtim të trurit. Ajo vdiq pak minuta më parë”, njoftoi të shtunën agjencia zyrtare e lajmeve IRNA.

Geravand ishte shpallur me tru të vdekur pasi ajo ra në koma më 1 tetor, raporton “The Telegraph”, transmeton Klankosova.tv.

Aktivistët kanë pretenduar se Geravand ishte sulmuar sepse ajo nuk kishte veshur hixhab.

Ata kërkuan gjithashtu një hetim të pavarur nga misioni faktmbledhës i Kombeve të Bashkuara për Iranin, duke përmendur përdorimin e presionit nga teokracia mbi familjet e viktimave dhe historinë e televizionit shtetëror për transmetimin e qindra rrëfimeve të detyruara.

TË FUNDIT
6 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
6 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
9 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
12 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
12 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

20 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
20 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
20 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
12 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
12 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ