Vdes gruaja më e vjetër në botë

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/01/2023

Ka ndërruar jetë në moshën 118-vjeçare gruaja më e vjetër në botë. Motra Andrè vdiq në Francë në natën mes të hënës dhe të martës në një shtëpi pushimi në Toulon.

E lindur Lucile Randon më 11 shkurt 1904 në Alès në Gard, ajo ishte shpallur nga Libri i Rekordeve Guinness si personi më i vjetër në botë pas vdekjes së japonezes Kane Tanaka, i cili vdiq në moshën 119 vjeçare, 25 prillin e kaluar.

Prej disa vitesh fetarja e moshuar nuk e fshehu lodhjen dhe shpresonte të “ikte nga kjo botë”. Por “Zoti nuk më dëgjon”, tha ajo një vit më parë. E kufizuar në një karrige me rrota dhe e verbër, motra Andrè u pendua që kishte humbur disa nga aftësitë e saj fizike.

“Thuhet se puna vret, por puna më bëri të jetoj. Kam punuar deri në moshën 108 vjeç”, tha ajo prillin e kaluar kur u bë dekane e njerëzimit, pasi ka qenë fillimisht e Francës dhe më pas e Europës.

“Është një trishtim i madh, por është ajo që ajo donte, dëshira e saj ishte të arrinte vëllain e saj të dashur. Për të, ishte një çlirim,” komentoi David Tavella, kreu i komunikimit në shtëpinë e të moshuarve Sainte-Catherine-Labouré.

TË FUNDIT
14 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
24 orë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm
2 ditë
Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli
2 ditë
Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim
3 ditë
Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

ME TE LEXUARA

14 orë
Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!
24 orë
Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump “godet” Putinin, thotë se do ta bombardonte Rusinë!

Makron Macron

Macron për njohjen e shtetit palestinez: Po ndodh në moment të dobishëm

Palestina gaza

Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën! “tërbohet” Izraeli

Narendra Modi

Kryeministrin indian “çudit” dynjanë: Jam i zgjedhur nga Zoti! Më dërgoi për një qëllim

zelenski

Plani me armë taktike atomike/ Zelenskyy me kundërpërgjigjje të ashpër ndaj Putinit – ja detajet e fundit!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

biden-putin

Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal

anije1

Rusia heq shenjuesit e kufirit me Estoninë, reagon me urgjencë kreu i NATO

INFO

NA NDIQ