Vdes në moshën 85-vjeçare disenjatori legjendar i Lamborghinit

INA
INA

14/03/2024

Ka ndërruar jetë në moshën 85-vjeçare disenjatori legjendar i shumë veturave italiane, Marcello Gandini.

Gandini ishte i njohur për bashkëpunimin e tij me Lamborghinin ku ai ishte përgjegjës për dizajnimin e shumë veturave si Miura, Countach, dhe Diablo.

Gjithashtu, ai ishte projektuesi edhe i ikonave si Lancia Stratos, Bugatti EB110, dhe Fiat X1/9, shkruajnë mediat e huaja.

Dizajneri i lindur në Torino, modelet e tij më të famshme i ka krijuar ndërsa punonte në shtëpinë italiane të dizajnit, Bertone, nga mesi i viteve 1960 deri në vitin 1980.

Gjatë kësaj periudhe ai ka dizajnuar vetura si Alfa Romeo Montreal, Maserati Khamsin, Volkswagen Polo, si dhe Ferrari 308 GT4.

Modele të tjera të dukshme të Gandinit përfshijnë serinë 5 të BMW-së, Lamborghini Espada, dhe Cizeta-Moroder V16T.

Edhe më vonë ai vazhdoi të ndiqte rrugën e dizajnit. Gandini ka punuar me TaTa Motors në vitin 2017 për të krijuar TaMo Racemo, një koncept i veturës sportive i paraqitur në Motor Show.

Ai u pajis me një diplomë nderi në inxhinieri mekanike nga Instituti Politeknik i Torinos.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ