Vedat Muriqi shpjegon sekretin e sukseseit të tij , por edhe të Majorkës

Picture of INA
INA

03/10/2023

Sulmuesi i Majorka-s, Vedat Muriqi dhe trajneri Havier Aguirre kanë fituar besimin e njëri-tjetrit, teksa rezultate po shiheni tani edhe në fushë. Pas një fillimi të vështirë të sezonit, sulmuesi kosovar zbuloi ndihmën që Aguirre u jep lojtarëve të tij.

Edicionin e kaluar, Muriqi ishte sulmuesi kryesor duke shënuar 15 gola dhe duke dhënë tri asistime, teksa i çoi ata në një renditjen më të mirë për herë të parë në afër një dekadë. Vetëm katër ndeshje pas këtij sezoni, Majorka ishte pa fitore, Muriqi ishte pa gola dhe sulmuesi veteran kishte humbur dy penallti. Ai zbuloi qasjen e Aguirre për këtë çështje.

“Aguirre është si një baba në dhomat e zhveshjes. Ai është i mirë në bisedat ballë për ballë dhe është gjithmonë shumë i qartë, nëse nuk e kuptoni, problemi është i juaji. Kur ke probleme, si e imja me penalltinë e dytë të humbur. Më kujtohet se kur në fund të seancës stërvitore pas asaj ndeshjeje, Aguirre iu afrua lojtarit dhe i kërkoi atij t’i jepte dy topa dhe mendova ‘tani Aguirre do të më mësojë se si të ekzekutoj penallti ose diçka tjetër’, më tha ‘uluni’. U ulëm sipër topave dhe filluam të bisedonim për gjithçka: familjen, politikën, Spanjën, Kosovën, Meksikën. Kemi qenë kështu për 25 minuta dhe në fund ai vetëm më tha se e kishte besimin deri në fund, pa marrë parasysh se çfarë ndodh”, ka shtuar më tej sulmuesi dardan.

Meksikani është i fortë në bindjet e tij, por e spërkat menaxhimin e tij me humor dhe një qëndrim që është i rrallë në mesin e shumicës së trajnerëve. Që nga ato dy penallti të humbura, Muriqi ka shënuar katër gola në katër ndeshjet e fundit, me një asist.

TË FUNDIT
12 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
2 orë
Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare
6 orë
UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës
8 orë
Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën
13 orë
Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

ME TE LEXUARA

24 orë
Altin Lala: Serbët të heshtin se e dimë çfarë ndodhi në Beograd
6 orë
UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës
24 orë
10 milionë euro, klubet e Serie A bëjnë gati “çekun” për Mario Mitajn
2 orë
Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare
24 orë
Shqiptarët ngacmojnë yllin 16-vjeçar të Spanjës: T’i bëjmë ne detyrat e shkollës, vetëm mos na bëj gol…
12 minuta
Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë
1 ditë
Euro 2024, arenë e rivaliteteve ballkanike
22 orë
"Shqipëria është 99% jashtë Europianit", thotë Chiellini: Festoni për arritjen deri këtu

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra i shënon gjermanëve, mbyllet pjesa e parë

zvicer gjermani

Zvicra dhe Gjermania luftojnë për vendin e parë, formacionet zyrtare

mirlind daku

UEFA merr vendim për Dakun, e dënon rëndë, ai nuk luan nesër kundër Spanjës

ardian kozniku

Kozniku: Shqipëria mund ta mposhtë Spanjën

tifozet kombetarja

Shqipëria fiton titullin e Kampionatit Evropian të Tifozëve

izer aliu

FC Aarau përforcohet me djaloshin shqiptar me prejardhje nga Maqedonia

xhaka zvicer

Dueli për kreun e grupit A, Granit Xhaka paralajmëron Gjermaninë

Tifozet kuq e zi kombetarja

Uragan kuqezi për të mposhtur Spanjën, Shqipëria ‘fiton’ me tifozët (Numri)

Spanja Luis De La Fuente

8 ndryshime në formacion, mësoni si do të luajë Spanja ndaj Shqipërisë

INFO

NA NDIQ