Mërgimi e zbrazi edhe fshatin dikur më të madh në Strugë dhe rrethinë

Picture of ina-online
ina-online

04/11/2023

Nga ish-komuna e Veleshtës, një vendbanim modern dhe urban, sot kanë mbetur vetëm shtëpitë e zbrazëta dhe të moshuarit, shkruan Alsat.

Shumica e banorëve janë larguar jashtë vendit dhe tani kanë mbetur mezi 4,000 vetë. Këtë vit, vetëm 35 nxënës të klasës së parë u regjistruan në shkollën fillore dhe në total mësojnë rreth 300 nxënës, megjithëse numri dikur ishte 1,500.

Vendasit thonë se vetëm 10 për qind e të rinjve mbeten në fshat.

Në Veleshtë ka një numër të madh të hoteleve dhe restoranteve, por punojnë vetëm në verë kur vijnë mërgimtarët.

“Ditë pazari në Veleshtë, por në vend të tezgave, në vendin e mëparshëm, që ishte vendi i ngjarjeve kryesore në Veleshtë, tani ka vetëm disa tezga. Shitësit vendas thonë se kërkohej një vend më shumë, madje edhe më herët duhej të rezervohej një vend për të sjellë një produkt. Tani situata është shumë e ndryshme nga dhjetë vjet më pare”, raporton gazetari i Alsat, Miki Trajkovski.

Përveç infrastrukturës, Veleshta gjithashtu ka probleme të shpeshta me ujin e pijshëm, veçanërisht në muajt e verës, dhe banorët inkurajohen të gërmojnë puset e tyre./ Alsat.mk

TË FUNDIT
10 minuta
Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave
46 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
54 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
57 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
2 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

ME TE LEXUARA

1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
57 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
20 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
6 orë
LSDM: Biletat e klasës biznes të Mickoskit dhe ministrave në SHBA kushtuan 20 mijë euro
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
54 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
20 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
6 orë
Biblioteka Kombëtare e Kosovës vjen me Ekspozitë në kuadër të Verës Kulturore në Tetovë
1 ditë
Huamarrja nga Hungaria/ Mickoski: Orbani mik i vërtetë, Hajredini dyshon për kapacitetet e shtetit që t’i menaxhojë huamarrjet!

LEXO MË SHUMË

Kamala Harris 2

Kamala Harris në kërkim të profilit politik dhe parave

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

INFO

NA NDIQ