Vendi i parë në botë që ndaloi importin e naftës dhe benzinës

INA
INA

09/02/2024

Nëse dikush dëshiron të importojë një veturë pasagjerësh në Etiopi, ajo mund të jetë vetëm një automjet elektrike.

Ky vendim u mor nga qeveria etiopiase, duke e bërë Etiopinë vendin e parë në botë që ndalon automobilat me motorë me djegie të brendshme.

Vendimi ndoshta u lehtësua nga fakti se vendi nuk ka prodhim vendas të automjeteve të pasagjerëve, shkruajnë mediat e huaja.

Edhe pse në këtë ka kontribuar edhe fakti që importi i derivateve të naftës është shumë i shtrenjtë, duhet përmendur të ashtuquajturin tranzicion i gjelbër.

Etiopia tashmë ofron subvencione dhe ulje taksash për qytetarët që blejnë vetura elektrike. Paralelisht me vendimin e ri, Etiopia tani do të investojë më shumë në zgjerimin më të shpejtë të infrastrukturës së tarifimit në vend.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

supermarketet-800x445

Qytetarët blejnë vetëm produktet e nevojshme dhe kanë frikë nga një rritje e re çmimi

kontabilitet menaxher biznes

Do te rritet çmimi i shërbimeve për kontabilitet në Maqedoninë e Veriut

Anita-Angelovska-Bezhoska-MMF-750x430-1-696x399-1

Angellovska-Bezhoska: Trendet e inflacionit janë pozitive, por duhet kujdes

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Katari e sheh Kosovën si një vend premtues për investime, Kurti takon ambasadorin jorezident, Al Dosari

Plazh greqi hanioti

Pushimet në Greqi sivjet shtrenjtohen për 20-30%

kadastra

Ankesa për rritjen e çmimeve në kadastër

air albania fluturimi aeroporti nene tereza

Sa milion turistë kanë ardhur në Shqipëri gjatë vitit 2023?

gruri-ukraine-rusi-anijet

Rusia: Kemi dërguar 200,000 tonë drithë falas në gjashtë vende afrikane

auto_prishtina-3-1-1-600x3601627103516-1

Hyjnë në grevë 250 punëtorë të UP-së, shkak pagat e ulëta

INFO

NA NDIQ