Vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve

Picture of INA
INA

20/06/2024

Aktualisht vendi nuk është i përgatitur të përballet me luftën kundër zjarreve.

Por kreu i Qendrës për Menaxhim me Kriza, Angellov, shpreson se me formimin e qeverisë së re kjo gjendje do të ndryshohet, shkruan Alsat.

Aktualisht kjo Drejtori ka 4 helikopterë dhe tre “ER Traktorë” por të njëjtit nuk janë funksionale për momentin.

“Sa i përket “ERtraktorëve” të Drejtorisë për Mbrojtje dhe Shpëtim, për fat të keq deri në këtë moment nuk janë funksionalë, pasi dy pilotë janë në pension, dhe kemi vetëm një pilot aktiv ndërsa nuk lejohet të fluturojë me një pilot. Me gjithë përpjekjet e drejtorit, ky problem nuk është tejkaluar.. Edhe pse kaluan 2-3 muaj nuk kemi përgjigje pozitive nga qeveria në ikje. Besoj se Qeveria e re do ta gjejë zgjidhjen e këtij problemi në një nga seancat e para dhe të leje që këta dy pilotë në pension të punësohen me kontratë pune dhe menjëherë tre aeroplanët do të jenë funksional”, tha Stojançe Angelov, drejtor i Qendrës për Menaxhimin e Krizave.

Në vend ka mungesë të madhe edhe të zjarrfikësve. Angellov tha se për momentin kemi 938 zjarrfikës, ndërsa kemi nevojë edhe për 670 të tjerë.

Mosha mesatare e zjarrfikësve është 42.5 vjeç.

Sipas tij, ndalimi i lëvizjes së pyjeve duhet të jetë mjeti i fundit, duke theksuar se ka shumë pak të dhëna për qytetarët që kanë shkaktuar zjarre, ndërsa shumica e zjarreve shkaktohen nga bujqit që djegin kashtë ndërsa po ashtu edhe barinjtë të cilët djegin barishte dhe ferra me qellim të zgjerimit të kullotave për të ardhmen./ Alsat.mk

TË FUNDIT
22 minuta
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
3 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
5 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion
5 orë
Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave
5 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
7 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
1 ditë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
6 orë
Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”
1 ditë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

LEXO MË SHUMË

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

ahmeti-kasami-696x336-1

Kasami i kundërpërgjigjet Ahmetit: VLEN ka legjitimitetin e plotë të përfaqësimit të shqiptarëve, merru me funksionarët e tu

INFO

NA NDIQ