Vendimi i Zelensky-t që ka tronditur edhe CIA-n

ina-online
ina-online

12/02/2024

George Beebe, ish-kreu i divizionit të analizës së Rusisë të Agjencisë Qendrore të Inteligjencës së SHBA-së dhe ish-këshilltar i Zëvendës Presidentit të SHBA Dick Cheney për çështjet ruse, tha se shkarkimi që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i dorëzoi së fundmi shefit të ushtrisë ukrainase Valery Zaluzhny “është plot me rrezik”. shkruan Newsweek.

Marrëdhënia mes Zelensky-t dhe Zaluzhny-t u tensionua disa muaj më parë. Ky gjeneral ukrainas zemëroi presidentin ukrainas kur ai tha në nëntor 2023 se lufta në Ukrainë kishte arritur në një “bllokim” për shkak të një kundërofensive të dështuar ukrainase. Pas shumë spekulimeve, Zelensky zëvendësoi Zaluzhny-n të enjten me Oleksandr Sirsky-n, komandant i forcave tokësore të Ukrainës.

Beebe i tha Newsweek se vendimi i Zelensky-t mund të shkaktojë një “krizë më të gjerë politike” në Ukrainë, sepse Zaluzhny është shumë i popullarizuar në mesin e ukrainasve. Një sondazh i kryer në dhjetor 2023 nga Instituti Ndërkombëtar i Sociologjisë në Kiev tregoi se 62 përqind e ukrainasve i besojnë Zelensky-t dhe se 88 përqind i besojnë Zaluzhny-t.

“Kur liderët ushtarakë shkarkohen në mes të një lufte, kjo është një shenjë se diçka nuk shkon. Vendet e bëjnë këtë kur humbasin, jo kur fitojnë,” tha George Beebe, i cili tani shërben si drejtor i strategjisë në Instituti Quincy për Qeverinë Përgjegjëse. “Lëvizja e Zelensky është e mbushur me rrezik. Asnjë veprim nuk mund të ndryshojë faktin se Ukraina nuk ka mjaftueshëm njerëz, armë dhe para për një luftë afatgjatë kundër Rusisë. Amerika duhet të vazhdojë të ndihmojë Ukrainën në mënyrë që të parandalojë rënien e saj dhe t’i japë Kievit Pozicioni më i mirë i mundshëm fillestar për negociatat”, shtoi Beebe.

Mendimtari i pavarur Konstantin Skorkin tha të shtunën se shkarkimi i Zaluzhny-t është një rrezik i madh. “(Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky) kurrë nuk ka shkuar kundër opinionit publik kaq qartë për të mbijetuar politikisht,” shtoi Skorkin, një ekspert për Donbass.

Megjithatë, zëvendësadmirali amerikan në pension Robert Murrett, sot profesor në Kolegjin Maxwell të Universitetit të Sirakuzës në SHBA, tha se ndryshimi në krye të ushtrisë ukrainase përfaqëson një tranzicion logjik pas dy vitesh lufte.

“Ndoshta tani është koha për qasje të reja. Ndoshta tani është koha për të marrë një qëndrim afatgjatë me të cilin Kievi do të ushtrojë presion shtesë mbi Rusinë. Ndoshta është koha për t’u treguar aktorëve ndërkombëtarë dhe popullit ukrainas vendosmëri dhe qëndrueshmëri,” tha Murrett.

Konstantin Skorkin ka pohuar se Zelensky ka kohë që dëshiron të transferojë përgjegjësinë për rekrutimin në ushtri dhe se është Sirsky ai që me shumë gjasa do ta bëjë këtë punë jopopullore.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

policia gjermane gjermani

Gjermani: 4 të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një familje

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

gjermani jeta

Janë dyfishuar çmimet e naftës dhe gazit në Gjermani, gjermanët mezi i’a dalin

gjermania-780x470

A po rikthehet shërbimi ushtarak i detyrueshëm në Gjermani?

Aleksej Navalny

Disa orë para funeralit të Alexei Navalny, familja nuk kanë një makinë për të transportuar trupin

Lloyd Austin Llojd

Austin: Nëse Ukraina bie, besoj se NATO do të hyjë në luftë me Rusinë

spitali - Gaza

Masakër në Gaza, forcat izraelite vrasin mbi 100 palestinezë që prisnin ndihmat humanitare

Biden

Biden: Pasoja të rënda për Ukrainën, nëse Kongresi nuk e miraton ndihmën

INFO

NA NDIQ