Vendosen tabelat edhe në shqip në veri të Kosovës (FOTO)

ina-online
ina-online

14/03/2024

Qeveria e Kosovës ka nisur vendosjen e tabelave edhe në shqip, gjegjësisht dygjuhëse (shqip dhe serbisht) në pjesën veriore të Kosovës.

Siç raporton portali i komunitetit serb “Kossev”, këto tabela janë zëvendësuar nga Rudare në Soçanicë dhe plani është që të zëvendësohen deri në Jarinje. Deri më tani në këtë zonë kishte tabela vetëm në serbisht dhe kryesisht me simbolin shtetëror të Serbisë, të aplikuara nga pushtetet paralele në veri. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

Screenshot_2024-04-17-17-23-19-952_com.facebook.katana-edit

Glauk Konjucva në kafe me liderët e VLEN-it, në Çarshinë e Shkupit

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

IMG_1188

Serbia bllokon shtetasit e Kosovës edhe në Tabanoc

marshi

Marshit në Pejë i priu vajza e të ndjerës Gjyljeta Ukella

kufiri kroaci serbi

Kosova u bën thirrje qytetarëve të saj të shmangin “me çdo kusht” kalimin nëpër Serbi

Fahri-Fazliu-

Lirohet Fahri Fazliu, i konfiskohet telefoni

INFO

NA NDIQ