Vendoset gurthemeli i çerdhes së re në Butel, do të mund të pranojë 200 fëmijë/Limani: Fëmijët janë pasuria jonë më e madhe

Picture of INA
INA

01/07/2024

Pas 60 viteve, në Butel do të ndërtohet çerdhe e re që do të mund të pranojë mbi 200 fëmijë, ndërsa investimi do të jetë prej rreth 100 milionë denarëve.

Sot u hodh gur themeli ku mori pjesë kryeministri Mickoski, ministri për politikë sociale, demografi dhe rini, Fatmir Limani dhe kryetari komunës së Butelit, Darko Kostovski.

“Qeveria e re dhe Ministria për politikë sociale, demografi dhe rini do të punojnë për avancimin e politikave dhe përmirësimin e kushteve të mbrojtjes së fëmijëve, duke udhëhequr nga interesi më i mirë për fëmijët dhe shtet. Shumë herë është thënë se fëmijët janë pasuria jonë më e madhe dhe ardhmëria jonë, andaj duhet të kemi qasje të hapur ndaj tyre”, tha Fatmir Limani, ministër për Politikë Sociale, Demografi dhe Rini.
“Me këtë hap të madh do të krijojmë kushte të reja dhe moderne për fëmijët e moshës parashkollore, do të kemi një çerdhe të re dhe moderne në hapësirë prej 1800 metrave katrore, me kapacitet për mbi 200 fëmijë. Me të vërtetë Buteli 2 e meritoi këtë dhe dua të theksoj se gëzohem që gjatë mandatit tim që m’ia dhanë qytetarët e komunës së Butelit, do të fillojmë dhe do të përfundojmë dy çerdhe të reja, në fazë përfundimtare është çerdhja në Butel 1”, u shpreh Darko Kostovski, kryetar i Butelit.

TË FUNDIT
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
14 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
16 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik
16 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

ME TE LEXUARA

21 orë
Mickoski: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë rrugë me dy kahje, pyetja e vërtetë është pse Greqia nuk e respekton Marrëveshjen e Prespës
12 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
18 orë
Memedi: Janë ndërmarrë masat për rastin e foshnjes 4 muajshe, do ketë përgjegjësi
9 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
17 orë
Fari Hiseni nga LD: BDI në foltore e paraqet veten si shqiponjë, ndërsa në negociata bëhet një kanarinë
16 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
16 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
16 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
16 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

LEXO MË SHUMË

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

zjarr sllupçan

26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut

Fronti evropian ali ahmeti

BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari

foshnje bebe

Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital

INFO

NA NDIQ