Venko Filipçe rikthehet në politikë, do jetë bartës liste në njësinë e IV zgjedhore

INA
INA

22/03/2024

Në njësinë e parë zgjedhore, LSDM bartës liste do të ketë ish kryeministrin Dimitar Kovaçevski. Sipas burimeve jozyrtare, si praktikë socialdemokrate, bartëse të listës do të kishte edhe një shoqërues e ajo do të ishte Monika Zajkova, kryetarja e LDP-së, partnere e koalicionit të LSDM-së.

Në njësinë e dytë zgjedhore LSDM do të shkonte me Sanja Lukarevskën dhe Fatmir Bytyqin.

Në njësinë e tretë zgjedhore në lojë janë dy kandidatë, Ljupço Nikolovski dhe Oliver Spasovski.

Surpriza më e madhe nga njësia e katërt zgjedhore mund të jetë Venko Filipçe, ish-ministri i Shëndetësisë dhe personalisht mik i madh i Zoran Zaev bashkë me Jovana Trençevskën.

Sipas informacioneve jozyrtare, LSDM do të shkojë me ministren aktuale të Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovski, në njësinë e pestë zgjedhore.

Ende nuk dihet nëse LSDM do të ketë kandidat për njësinë e gjashtë zgjedhore dhe kjo do të varet më së shumti nga ajo se a do të hyjë partia në koalicion me ndonjë parti shqiptare.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

IMG_1335

Edhe Erdogani a po implikohet në zgjedhjet në Maqedoninë e Veriut?!

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë Euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

afrim gashi

Gashi nga Cyrihu: Jemi të interesuar ta ndryshojmë jetën e shqiptarit në Maqedoni

thaci trebosh

PDSH mbajti tubim në Trebosh

femijet mergimtare greqi diaspora

Diaspora dhe të pavendosurit vendimtarë për fituesin e zgjedhjeve

bilall kasami

Kasami nga Zvicra: Mërgimtarët sjellin mbi 1 miliardë euro në Maqedoni, nuk duhet të presin nga 8 orë në kufi

izet mexhiti

Mexhiti: Një parti e dalur nga lufta që përfundon me komunitetet e vogla, është hap i parë drejt shkrirjes në VMRO ose LSDM

taravari arben

Taravari nga Cyrihu: Këto janë zgjedhje historike, garojnë albinizmi me vuçizmin

izet mexhiti

Izet Mexhiti: Ali Ahmeti vendosi brenda natës që ta kandidojë Bujarin për president për ta përçarë votën shqiptare

INFO

NA NDIQ