​Vetëm 5 mijë hapa në ditë nevojiten për të qenë të shëndetshëm, tregon studimi

Picture of INA
INA

09/08/2023

Prej kohësh është thënë se 10,000 hapa në ditë është numri magjik që ju nevojitet për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm – por një studim i ri tregon se më pak se 5,000 mund të jenë të mjaftueshëm për të parë një përfitim.

Studimi i më shumë se 226,000 njerëzve në mbarë botën tregoi se 4,000 hapa ishin të mjaftueshëm për të filluar zvogëlimin e rrezikut të vdekjes së parakohshme nga çdo shkak, shkruan BBC.

Pak më shumë se 2300 hapa janë të mjaftueshëm për të përfituar zemra dhe enët e gjakut.

Sa më shumë të bëni, aq më shumë përfitime shëndetësore shihen, thanë studiuesit.

Çdo 1000 hapa shtesë përtej 4000 ul rrezikun e vdekjes së hershme me 15% deri në 20000 hapa.

Ekipi nga Universiteti Mjekësor i Lodz-it në Poloni dhe Shkolla e Mjekësisë e Universitetit Johns Hopkins në SHBA zbuloi se përfitimet e ecjes zbatoheshin për të gjitha gjinitë dhe moshat, pavarësisht se ku jetonin.

Megjithatë, përfitimet më të mëdha u panë tek moshat nën 60 vjeç.

Prof Maciej Banach, nga universiteti Lodz, tha se ndërsa numri i barnave të avancuara për trajtim po rritet, ato nuk janë e vetmja përgjigje.

“Unë besoj se duhet të theksojmë gjithmonë se ndryshimet në stilin e jetës, duke përfshirë dietën dhe stërvitjen, që ishte heroi kryesor i studimit tonë, mund të jenë të paktën po aq, ose edhe më shumë, efektivë në reduktimin e rrezikut kardiovaskular dhe zgjatjen e jetës”, tha ai.

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, aktiviteti fizik i pamjaftueshëm është përgjegjës për 3.2 milionë vdekje çdo vit – shkaku i katërt më i shpeshtë në mbarë botën.

Honey Fine, një trajnere personale dhe instruktore për kompaninë globale të fitnesit Barry’s, thekson problemet që vijnë nga qëndrimi ulur i tepërt.

“Mund të ngadalësojë metabolizmin tuaj dhe të ndikojë në rritjen dhe forcën e muskujve, gjë që mund të shkaktojë vuajtje dhe dhimbje”, tha ajo për BBC.

“Të qëndrosh ulur për një kohë të gjatë mund të shkaktojë gjithashtu të gjitha llojet e problemeve të shpinës, ne e shohim këtë shumë tek njerëzit që punojnë në zyrë, që shpina e tyre vihet vazhdimisht në një pozicion të ngjeshur të stresuar që shkakton shumë më tepër probleme më vonë në jetë.”

Ajo shpjegon rëndësinë e termogjenezës së aktiviteteve jo-stërvitore – e njohur edhe si Neat, “e cila në terma të thjeshtë është se gjithçka që ne bëjmë përdor energji dhe djeg kalori”.

“Detyrat si qëndrimi në këmbë, bartja e blerjeve, larja e dyshemeve, ecja – janë të gjitha gjërat e vogla që na bëjnë më aktivë që na ndihmojnë të djegim kalori në mënyrë më efikase”, tha ajo.

“Ecja mund të ulë presionin e gjakut, të forcojë muskujt për të mbrojtur kockat tuaja, mund të rrisë nivelet e energjisë dhe mund t’ju ndihmojë të mbani një peshë të shëndetshme krahas ushqimit të shëndetshëm”, thotë ajo.

Përfitime të tjera përfshijnë përmirësimin e shëndetit tuaj mendor dhe kohë të rëndësishme larg ekraneve dhe shpërqendrimeve të tjera.

Ecja është e përshtatshme për “pothuajse këdo” sepse ka ndikim të ulët dhe të lehtë në nyje dhe muskuj, shtoi ajo.

Këshillat kryesore të një trajneri personal:

Ecni për në stacion në vend që të shkoni me autobus ose makinë

Nëse punoni në një zyrë, vendosni alarm për çdo orë për t’u ngritur dhe për të lëvizur

Nëse jeni shtatzënë, ecja është lloji më i mirë i ushtrimeve për të bërë

Bëni një shëtitje 30-minutëshe çdo ditë duke dëgjuar muzikë

Filloni ngadalë – 10-minuta ecje nga stacioni në zyrë mund të ndërtohet lehtësisht deri në një shëtitje 20-minutëshe në park, dhe në fund një shëtitje 30-minutëshe nëpër qytet.

TË FUNDIT
2 ditë
PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?
2 ditë
Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?
7 ditë
Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës
7 ditë
Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!
1 javë
Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

ME TE LEXUARA

No data was found

LEXO MË SHUMË

durres plazh deti

PSE NUK DUHET ULUR NE SHEZLLONA?

KAFE

Pse nuk duhet të konsumoni kafe gjatë temperaturave të larta?

diell trup rrezitje

Temperaturat e larta, ja çfarë rekomandojnë dermatologë për mbrojtje të lëkurës

rexhep memedi taravari

Taravari vizitoi familjen e foshnjës së dhunuar: Dhunuesit do të dënohen!

boronica dredheza peme

Disa ushqime që ju ndihmojnë të mos të plakeni

mjeke

Mjekët: Fëmijët dehidrojnë nga kondicionerët, bëni kujdes!

Klinika Shkupi Spitali Shkup

Virusi i barkut “pushton” spitalet e Shkupit, mjekët rekomandojnë përdorimin e lëngjeve

ushqim2-707x383-600x360

Ajo që hamë në të 40-at formon cilësinë e jetës në të 70-at. 5 këshillat

UJI

Sa gota ujë duhet të pini në ditë?!

INFO

NA NDIQ