Viber prej tani identifikon thirrjet nga numra të panjohur

ina-online
ina-online

24/07/2023

Funksioni i ri i Viber ID i telefonuesit identifikon telefonuesit nga numra të panjohur dhe siguron zbulimin e spam-it – duke u dhënë përdoruesve më shumë zgjedhje kur mendojnë nëse do të telefonojnë numra të panjohur.

Kur ishte hera e fundit që injoruat një telefonatë nga një numër i panjohur? Mund të kishte qenë një telefonatë nga dikush që mund të ishte i rëndësishëm për ju – por ju përsëri zgjodhët ta shpërfillni atë, edhe pse mund të ishte mjeku juaj ose personi i dorëzimit të një pakete të rëndësishme.

Kompania Rakuten Viber prezanton një veçori të re – Caller ID – e cila zbulon identitetin e telefonuesve nga numra të panjohur dhe mbron përdoruesit nga spamming.

Funksioni i ri i Viber do t’ju ndihmojë të mos humbisni më kurrë thirrje të rëndësishme. Përdoruesit e aplikacionit do të kenë mundësinë të aktivizojnë këtë veçori për të identifikuar personin që bën thirrjen – edhe nëse telefonata nuk vjen nga Viber.
Me veçorinë e ID-së së thirrësit, kur marrin një telefonatë, përdoruesve do t’u shfaqet një paralajmërim se telefonuesi është nga një person i panjohur, së bashku me numrin e telefonuesit në ekran. Kjo është bërë e mundur duke mbledhur rezultatet e thirrjeve spam dhe numrave të raportuar në Viber nga përdoruesit e tij. Pas përfundimit të telefonatës në hyrje, përdoruesi do të ketë të disponueshme veprime shtesë pas thirrjes, të tilla si riformulimi, raportimi i telefonatës, dërgimi i një mesazhi ose futja e numrit në kujtesën e pajisjes celulare.

Procesin e aktivizimit mund ta gjeni KËTU.

Përdoruesit ekzistues (me Viber 19.3.0 ose version më të ri) mund të aktivizojnë ID-në e telefonuesit përmes seksionit “Telefonata dhe mesazhe” të menysë “Cilësimet” në ekranin “Më shumë”.

Funksioni është aktualisht i disponueshëm për përdoruesit e pajisjeve Android në një numër të kufizuar vendesh – përkatësisht Serbi, Bosnje dhe Hercegovinë, Mal të Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri – ndërsa më shumë vende do t’i shtohen kësaj liste gjatë muajve të ardhshëm.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Netflix

Keni Netflix? Ju merrni një dhuratë të trefishtë GTA

apple-iphone-15-pro-3

Butoni “Action” do të jetë pjesë e të gjitha modeleve të serisë iPhone 16

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Franca ua ndalon ministrave përdorimin e WhatsApp-it

dua lipa

FOTO/ Dua Lipa bëhet zyrtarisht ambasadore e markës “Porsche”, nënshkruan kontratë multi-milionëshe me brendin e famshëm të veturave

online media shkrim ne internet

Përmes AI-s, një përdorues shndërron në video imazhin e famshëm që ka bërë xhiron për vite në internet

whatsapp-1100x620-1-600x360-1

Si t’i fshehim bisedat në WhatsApp

youtube-804x380

Kur do të vijë YouTube në Shqipëri? Acromax informacione ekskluzive pas takimeve në Berlin

gmail

Nga nesër, Google fshin llogaritë joaktive të Gmail, çfarë duhet të bëni?

nasa

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

INFO

NA NDIQ