(VIDEO) Kreu i Butelit akuzon Arsovskën për mbeturinat në rrugë

Picture of INA
INA

09/07/2024

Shoqërimi i rrugëve me mbeturina ka bërë kryetarin e komunës së Butelit, Darko Kostovskin, që të reagoj ndaj Ndërmarrjes Publike “Higjiena Komunale” e cila është nën kompetencat e kryetares së qytetit të Shkupit, Danela Arsovska. Kostovski ka reaguar duke thënë se gjendja e Komunës së Butelit është alarmante ku ekipet nuk janë paraqitur në shumicën e territorit të Komunës së Butelit.

DARKO KOSTOVSKI, KRYETAR I KOMUNËS SË BUTELIT

“Gjendja në Komunën e Butelit është alarmante, për më shumë se dhjetë ditë ekipet e NP Higjiena Komunale-Shkup që janë nën komandën direkte të Danela Arsovskës nuk janë paraqitur në shumicën e territorit të Komunës së Butelit. Pamjet janë të frikshme, paaftësi e tillë e shërbimeve të qytetit nuk është parë kurrë në histori”

Kostovski ka bërë apel edhe tek Ndërrmarja Publike “Higjiena Komunale” Shkup që menjëherë të dalin dhe të kryej punën e tyre për të cilën paguhen nga qytetarë ku pas kësaj, Ndërrmarja Publike Higjiene Komunale ka reaguar duke thënë që pretendimet e kryetarit të komunës së Butelit janë të pavërteta lidhur me mirëmbajtjen e higjienës në këtë komunë të Shkupit.

NP HIGJIENA KOMUNALE E SHKUPIT

“NP Higjiena Komunale – Shkup i informon banorët e qytetit të Shkupit se në territorin e komunës Butel të Shkupit, mbeturinat në vazhdimësi mblidhen dhe transportohen pa asnjë ndërprerje, gjegjësisht në përputhje me dinamikën e përcaktuar me Planin operativ për mirëmbajtjen e pastërtisë publike të zonës së qytetit të Shkupit dhe Programi operativ për mbledhjen dhe transportimin e mbetjes komunale nga zona e qytetit të Shkupit, të miratuar nga ana e Këshillit të Qytetit të Shkupit”

Në reagimin e tyre kanë bërë apel tek qytetarët që të ndalojnë hedhjen tendencioze të mbeturinave në sipërfaqe publike me të cilat po ballafaqohen sidomos në muajt e fundit, e ndaj kryetarit, Ndërrmarja Publike e Higjienës Komunale bëri thirrje që t’i aktivizon shërbimet inspektuese pranë komunës në terren, të cilat janë përgjegjës për sanksionimin e çdo shkeljeje të Ligjit për Pastërti Publike.

Ndërkaq përveç Komunës së Butelit, vuajtje nga mbeturinat ka po thuajse në tërë qytetin e Shkupit si Komuna e Çairit, rruga për në Shutkë, në afërsi të Universitetit “Nëna Tereze” dhe shumë vende të tjera.

TË FUNDIT
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
4 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
15 orë
Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit
15 orë
Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

ME TE LEXUARA

4 orë
Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin
1 ditë
Moti sot në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
2 orë
VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm
1 ditë
VLEN: BDI me xhepat plot, shet patriotizëm të rrejshëm, ja keqpërdorimet nga funksionarë dhe familjarë të kreut të BDI-së
20 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
1 orë
Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

LEXO MË SHUMË

IMG_4549

Veterania e arsimit Shpresa Sinani, gruaja që punoi pandalë për emancipimin e grave

Bujar Osmani

VLEN: Prokuroria të merret me Bujar Osmani për abuzime si ish-ministër i jashtëm

arrest ushtar blerim ramadani

Protestë në Shkup për ish-ushtarin e UÇK-së, Blerim Ramadanin

halil snopce

Snopçe: Ja e vërteta e votimit! Ilire Dauti vazhdon me avazin e manipulimit

Ilire dauti ASH

Dauti: VLEN mbështet zvarritjen e formimit të Komitetit për bashkësitë

haker-1

Kolaps i plotë në sistemin botëror! Preken aeroporte, banka, telekomunikacioni, Maqedonia pa probleme

bilall kasami

Kasami në takim me Nikollovskin, bisedojnë për Planin Gjeneral Urbanistik të Tetovës (FOTO)

arben taravari

Emërohen drejtorë të rinj në 14 klinika dhe spitale, ja emrat

agim krasniqi grupi kondoves

Agim Krasniqi dhe Sehat Ramadani ekstradohen nga Kosova në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ