VIDEO/ Ministri Aliu jep lajmin: Provimi në shqip për punësim në administratë

ina-online
ina-online

21/10/2023

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës në Maqedoninë e Veriut, Azir Aliu theksoi se provini për punësim në administratë do jepet në gjuhën shqipe.

Sipas tij, kjo po aplikohet nga data 16 e këtij muaji.

Ministri Aliu thotë se për 7 muaj kanë arritur që të realizojnë këtë premtim, me të cilin gjeneratat e reja do të mund që në gjuhën e tyre amtare të përgjigjen në provimin për punësim në administratë shtetërore.(INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

kercove

Digjet një shtëpi në Kërçovë, humb jetën një 79-vjeçar

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

qeveria-nato

Qeveria: Propozim-ligji për ndihmë financiare – pritet që pagesa të nis nga ky muaj!

ash

ASH: Aktoivizohu kundër dhunës ndaj grave dhe vajzave

shkolla-nxenes-780x439-1

Zgjidhet problemi me nxënësit shqiptarë në Çashkë të Velesit, filloristët ndjekin mësimin në shqip

BDI deputetet Kuvend ali ahmeti

Pas kryeministrit në Qeverinë teknike, BDI-ja synon pozitën e presidentit të shtetit

Levizja Evropiane per ndryshim LEN opozita shqiptare

LEN: BDI-ja, mashtrim me kryeministrin shqiptar

stoilkovski

Stoilkovski lë në pikëpyetje pjesëmarjen e VMRO në Qeverinë teknike

INFO

NA NDIQ