Pacientët me fibrozë cistike protestojnë para Ministrisë së Financave

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/05/2023

Pacientët me fibroze cistike protestojnë para ministrisë së Financave për të kërkuar nga ky dikaster që të sigurojë para për blerjen e terapisë për të gjithë pacientët e prekur nga kjo sëmundje e rrallë.

Në Maqedoni të regjistruar me këtë sëmundje janë rreth 140 pacientë. Deri më tani shteti ka siguruar terapi për 12 pacientë të prekur nga kjo sëmundje gjendja e të cilëve ka qenë shumë e rëndë dhe funksionimin i veshkave të të cilëve ka qenë më pak se 60%. /V.A.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

ushtria forcat e armatosura shqiperi

Shqipëria e 90-ta në botë për fuqinë ushtarake, vendi dytë në rajon

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

INFO

NA NDIQ