VIDEO/ Parlamenti i Shqipërisë edhe sot mes tymit dhe kaosit, votohen disa e pr/ligje dhe rrëzohen nisma të opozitës

ina-online
ina-online

09/11/2023

Kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla nisi votimin e disa projektligjeve dhe marrëveshjeve mes kaosit të seancës.

Deputetja e Partisë Socialiste, Ermonela Felaj kërkoi rrëzimin e disa projektligjeve të propozuara nga opozita. Me 75 vota kundër, të gjitha propozimet e opozitës u rrëzuan.

“Nismat tuaja janë thjesht për t’i shërbyer politikës një njeriu të vetëm. Sali Berishës. Të rrëzohen kryetare”, tha Felaj.

/Albeu.com 

Në një prononcim për gazetarët, Sali Berisha tha se kur shkelet Kushtetuta, nuk ka parlament dhe se që një parlament të funksionojë, duhet të zbatohen rregullat kushtetuese.

Berisha: Kur shkelet Kushtetuta, nuk ka parlament. Që një parlament të funksionojë, duhet të zbatohen rregullat kushtetuese. Ashtu mund të funksionojë kryesia e PS, ashtu mund të funksionojë mafia e shpellave, e bodrumeve, por parlamenti funksionon mbi bazën e pluralitetit, mbi bazën e respektit të të drejtave themelore kushtetuese. Kushtetuta ka sanksionuar të drejta për deputetët. Ato të drejta nuk i ka sanksionuar për personin, por për popullin opozitar, që përfaqësohen nga opozita.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kuvendi shqiperise incident rrahje

Miratohet në pak minuta “Buxheti 2024”, mbyllet seanca mes tymueseve dhe shpërthimeve

edi rama

Rama: Nëse Kosova e pranonte projektin tim për Asociacionin do të kishte rezultat më të mirë

IMG_7012

“Ore lepurush ta heq gurmazin”, “luftë” në Kuvend ende pa nisur seanca, deputetët kërcënojnë gardën (VIDEO)

kuvendi shqiperise incident rrahje

Sot seanca për buxhetin, Garda në gatishmëri për shmangien e kaosit në Kuvend

IMG_7008

“Beteja e vetme që nuk e fitoi dot!”, vajza e Mirush Kabashit mes lotësh: Do na mungojë të gjithëve

kuvendi shqiptar kaos zjarr

Sali Berisha përjashtohet nga Kuvendi për 10 ditë bashkë me pesë deputetë të tjerë

elva margariti unesco

Tjetër traditë shqiptare në UNESCO

sali berisha

Berisha: Opozita drejt protestave mbarëpopullore

mirush-kabashi

Arti në Zi! Ndahet nga jeta aktori i mirënjohur Mirush Kabashi

INFO

NA NDIQ