[VIDEO] Si të zbuloni se çfarë di Google për ju? Me disa hapa – drejt të gjitha të dhënave për ju

INA
INA

13/03/2024

Të gjithë e dimë se të dhënat tona mblidhen çdo ditë, veçanërisht nga gjigantët e teknologjisë si Google.

Por a keni menduar ndonjëherë se sa shumë informacion kanë ata me të vërtetë për ju. Videoja TikTok tregon saktësisht se si mund të zbuloni të gjithë informacionin që Google ka për ju.

Në vitin 2021, një përdorues i TikTok postoi një video të shkurtër në platformë se si mund të zbuloni se çfarë të dhënash ka Google për ju.

Google ruan të dhënat e tij rreth jush për të pasur një përvojë “të optimizuar më mirë” për ju dhe “të bëjë që shërbimet e tij të funksionojnë më mirë për ju”.

Faqja shpjegon se Google i bën reklamat tuaja më të dobishme në shërbimet e Google (të tilla si një motor kërkimi ose YouTube), si dhe në faqet e internetit dhe aplikacionet që shfaqin reklama në bashkëpunim me Google.

“Reklamat bazohen në të dhënat personale që ju keni shtuar në profilin tuaj të Google, të dhëna nga reklamuesit që janë partnerë me Google dhe, siç vlerëson Google, në interesat tuaja. Zgjidhni çdo faktor për të mësuar më shumë ose përditësoni përshtatjet tuaja”, tha Google.

Google premton se nuk do t’i shesë kurrë të dhënat tuaja dhe kompania thotë se i përdor ato për t’i “bërë reklamat më të rëndësishme” ndërsa jeni në linjë, por e bën këtë pa i dorëzuar të dhënat tuaja reklamuesve.

Dhe nëse vërtet nuk ju pëlqen, mund ta çaktivizoni gjithmonë personalizimin e reklamave të Google.

Mund ta gjeni atë opsion në të njëjtën faqe duke përshtatur reklamat ku do të gjeni të dhënat tuaja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

iphone- telefon mobil

Pretendimi se përditësimi më i fundit i iOS i bën pajisjet të papërdorshme, ka një zgjidhje për këtë problem

tik tok

TikTok me shërbimin e ri kërcënon Instagramin

meta-logo-1

​Meta prezanton çipin e ri të trajnimit për inteligjencën artificiale

spacex-leshon-me-sukses-raketen-falcon-heavy_5cb0dafb5e977

Sa i ‘rrezikon’ Starlink kompanitë shqiptare të internetit?

iphone- telefon mobil

Messenger bën ndryshime dhe përdoruesit mezi i kanë pritur!

Elon-Musk-cip

Musk: IA do ta tejkalojë inteligjencën njerëzore deri në fund të vitit të ardhshëm

tik tok

TikTok po zhvillon një aplikacion të ri që do të konkurrojë me Instagram

Apple-1

Apple do të paguajë shuma të mëdha për të licencuar miliona imazhe me Al

Bitcoin

Bitcoin në 72,600 dollarë: halving është afër

INFO

NA NDIQ