VIDEO/Thumanë-Kashar për 13 minuta, tarifa 2.1 euro. Euronews Albania përshkon rrugën

Picture of ina-online
ina-online

02/07/2024

Gazetari i Euronews Albania Neritan Gjergo përshkoi aksin rrugor 21 km të gjatë duke nisur nga Thumana për të mbërritur në fund të saj në Kashar.

Rruga përshkohet me shpejtësi 130 km dhe me fluksin e sotëm mjaftuan vetëm 13 minuta për ta përshkuar gjithë segmentin e ri.

Ajo do të lehtësojë qarkullimin për banorët nga veriu e Kosova që vijnë në Tiranë, Durrës dhe më tej në jug të vendit.

Rruga mund të kalohet këto ditë pa pagesë, deri në rregullimin e sistemit të serverit, ku do të vilet tarifë 2.1 euro, ndërsa ata që duan ta shmangin pagesën, do të përdorin rrugët alternative.

Thumanë-Kashar ka kushtuar 226 milionë euro, dhe për 35 vite koncesionari do të fitojë 1.3 miliardë euro. Ajo përbën segmentin e parë të “Korridorit Blu” dhe i paraprin ndërtimit të tre loteve të tjerë, Milot-Thumanë, Kashar-Lekaj dhe Lekaj-Fier.

TË FUNDIT
6 orë
Spanja kampione e Evropës
7 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja
11 orë
Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!
13 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
13 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

ME TE LEXUARA

6 orë
Spanja kampione e Evropës
19 orë
FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!
19 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
18 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
18 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

LEXO MË SHUMË

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4356

Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

INFO

NA NDIQ