VIDEO/ Tragjedi në Greqi, përplasen fuqishëm dy trena: Mbi 30 të vdekur, dhjetëra të plagosur

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Operacionet e shpëtimit janë duke në zhvillim për të çliruar pasagjerët e bllokuar

Mbi 30 persona raportohet se kanë humbur jetën dhe disa të tjerë janë plagosur në një aksident treni jashtë qytetit të Larisës në Greqi të martën mbrëma. Sipas raportimeve, aksidenti u shkaktua kur një tren pasagjerësh u përplas me një tren mallrash jashtë Larisës dhe më pas doli nga shinat.

Aksidenti ka ndodhur pak pas orës 23:00, në Evangelismos, pranë Tempit. Treni kryente linjën Selanik-Larisa dhe që nisur në orën 19:22.

Policia dhe zjarrfikësja kanë shkuar në vendngjarje për të ndihmuar në çlirimin e pasagjerëve. Më konkretisht po punojnë 40 zjarrfikës me 17 mjete.

Raportet e para tregojnë se dhjetëra pasagjerë janë bllokuar dhe plagosur, ndërsa autoritetet druajnë se numri i viktimave mund të rritet.

Forca të forta policore, EMAK-ja e 8-të, Zjarrfikësja e Larisës dhe gjithsej 30 autoambulanca dhe mjekë të EKAV nga Larisa, Volosi dhe Selaniku kanë shkuar në vendngjarje. Me urdhër të Qendrës Kombëtare të Operacioneve Shëndetësore, u hapën urgjencat e Spitalit të Përgjithshëm të Larisës për të pritur të plagosurit.

Në vendngjarje mbërritën edhe autobusët për të marrë pasagjerët, të cilët janë në gjendje të mirë shëndetësore.

Ministri i Shëndetësisë Thanos Pleuris u nis drejt spitaleve dhe Sekretari i Përgjithshëm i Transporteve, Giannis Xifaras në vendin e aksidentit.

Ministri i Mbrojtjes Civile Christos Stylanidis është në qendër të operacioneve të mbrojtjes civile. Autoritetet në fjalë po mbajnë të informuar kryeministrin grek për zhvillimet në vazhdim.

TË FUNDIT
21 minuta
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
2 orë
Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

ME TE LEXUARA

1 ditë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
21 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
17 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
1 ditë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
2 orë
Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit
21 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
14 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

LEXO MË SHUMË

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Agim shahini

Shahini: Ja pse sivjet turistët nga Kosova s’po e zgjedhin Shqipërinë

IMG_4341

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

trump sulm

Rama dhe Kurti reagojnë për tentim atentatin “e tmerrshëm” ndaj Trumpit

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

INFO

NA NDIQ