VIDEO/Veterani i ushtrisë izraelite u mban fjalim pjesëtarëve të IDF-së: Këto kafshë nuk mund të jetojnë më

ina-online
ina-online

15/10/2023

Veterani i ushtrisë izraelite Ezra Yachin, 95-vjeç, është një prej mbi 300 mijë rezervistëve që Izraeli mobilizoi pasi që shpërtheu lufta me Hamasin në Gazë.

Në rrjetet sociale po qarkullon një video ku ai shihet duke bërë thirrje për vrasjen e palestinezëve.

Siç raporton Al Jazeera, Yachin nuk do të jetë i përfshirë në luftë, por me gjasë do të shërbejë si “këshillues” për ushtarët izraelitë.

“Jini triumfues dhe jepuni fund dhe mos e lini askënd. Fshihni memoriet e tyre. Fshini ata, familje, nënat dhe fëmijë. Këto kafshë nuk mund të jetojnë më”, tha Yachin derisa iu drejtohej ushtarëve izraelitë këtë javë në videon që është bërë virale.

Ai shtoi se nuk ka “dyshime” sepse Hezbollahu do të “mund të sulmonte nga ajri”, dhe “këtu arabët do të mund t’i sulmonin izraelitët”. “Çdo hebrenj me armë do të duhej të dilte dhe t’i vriste. Nëse keni fqinj arabë, mos pritni, shkoni në shtëpinë e tij dhe qëllojeni”, shtoi Yachin.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

ukraine-sulm-2

Rusia sulmon me dronë dhe raketa Ukrainën

biden

A po ndryshon qëndrim SHBA për luftën në Gaza? Biden ‘mesazh’ të fortë Izraelit

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Raportohet për helmimin e gruas së udhëheqësit të inteligjencës së Ukrainës

lavrov

Lavrov: Do të vij në Shkup për takimin e OSBE-së, nëse Bullgaria hap hapësirën ajrore

An Ukrainian national flag flag waves over the center of Kharkiv, Ukraine's second-largest city, Friday, Feb. 4, 2022. The situation in Kharkiv, just 40 kilometers (25 miles) from some of the tens of thousands of Russian troops massed at the border of Ukraine, feels particularly perilous. (AP Photo/Evgeniy Maloletka)

Lufta në Ukrainë do të marr fund, zbulon një burim i CIA-s

anijet-det

Cisterna izraelite rrëmbehet në brigjet e Jemenit

wagner rusi

Një mobilizim i dytë? Rusia ka problem me ushtarët në Ukrainë

gomat

Gjermania vendosi: Ndalohen gomat M+S

zelenski

Zelensky kërkon rizgjedhjen, por a mund të votojë Ukraina?

INFO

NA NDIQ