VIDEO/Vuçiç a do ta njohë Kosovën? Politikani serb tregon skenarët që do të ndjekë presidenti serb

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/02/2023

Kryetari i Partisë Liberal Demokratike të Serbisë, Çedomir Jovanoviç beson se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç nuk do e pranojë pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për emisionin “Balkan Talks” në Euronews Albania, Jovanoviç u shpreh se Vuçiç i kupton problemet, teksa shtoi se në Ballkan, gjërat janë më emocionale dhe se ka një problem të madh mes Kosovës dhe Serbisë.

“Nuk e besoj, sinqerisht nuk e besoj. Nëse më pyesni, a i kupton problemet Vuçiç, a i kupton ai personalisht problemet? Unë do të përgjigjesha se po. Ai e kupton realitetin, jam i bindur që i kupton të gjitha, por politika nuk është si fizika, sidomos këtu në Ballkan. Ka shumë emocione, ky është një problem i madh për të dyja palët.

Duhet të veprojmë shpejt, të kemi shumë guxim. Ky është një problem i madh për të dyja palët. Tek e fundit, është problemi ynë. Interesi ynë është të zgjidhim këtë problem dhe të gjejmë një farë rrugëdalje të pranueshme nga të dyja palët”, theksoi ai./Euronews.al

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

improvizim

Në seancë të improvizuar, Ali Ahmeti shpall Ziadin Selën kryetar të Kuvendit të RMV-së

Kurti

Kurti: Lirohen 4 nga 5 policët e Kosovës të ndaluar në Serbi

zgjedhje maqedoni

Fillon gara për deputetë, edhe pesë ditë fushatë presidenciale

dimri-bore temperatur

Në viset malore reshjet e shiut do të kalojnë në reshje të borës, njihuni me parashikimin e motit për Maqedoninë e Veriut

ballkani-1024x873-1

Nevojitet ritëm i shpejtë për reformat në gjithë Ballkanin Perëndimor

NATO

NATO, shtim forcash në dy vatra të nxehta ballkanike

IMG_1227

Shqiptarët mbeten pa deputet në Kroaci, Ermina Lekaj Prljaskaj nuk siguroi votat e duhura

eu-be-rusi ndikimi rus ballkan

Sondazhi i IRI-t: Shumica në Ballkan janë për në BE dhe kundër Rusisë, serbët s’duan BE dhe pro Rusisë

IMG_1225

HDZ fitoi zgjedhjet parlamentare në Kroaci

INFO

NA NDIQ