Vijon bojkotimi i mësimit në Odër, Nuhiu e Shaqiri takojnë prindërit

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/02/2022

Nxënësit e fshatit Odër në Tetovë edhe sot nuk e filluan gjysmëvjetorin e dytë. Prindërit të vendosur në kërkesat e tyre, pa ngrohje nuk i lëshojnë fëmijët në Shkollë, shkruan Alsat.

Kërkojnë nga Komuna e Tearcës dhe Ministria e Arsimit të sigurojnë inverterë për nëntë klasë që fëmijët e tyre të mësojnë në ambiente të ngrohta.

Dërgimi i nxënësve në një shkollë tjetër për prindërit nuk është zgjidhje.

“Mendoj se dërgimi i nxënësve në një shkollë tjetër është një ngarkesë për nxënësit. Alternativa e vetme është zgjidhja me mjete tjera të ngrohjes brenda objektit për tre muaj, pas çka pas përfundimit të shkollës të insistojmë që të ndërrohen dritaret, sistemi i ngrohjes, rregullimi i tualeteve dhe lyerja e shkollës”, tha Lavdim Farizi, Kryetar i këshillit prindëror të Sh.F. “Faik Konica”.

Për sonte kreu i Komunës së Tearcës ka caktuar takim me prindërit. Ai tha se sigurimi i inverterëve kërkon kohë dhe nuk mund të jetë zgjidhje momentale.

“Pikërisht këto janë pengesa që na paraqiten në çdo moment. Nuk është vetëm një shkollë por disa shkolla që janë në nivel komune. Insistimi jonë është që brenda kushteve që janë në shkollë të gjendet zgjidhja e mundshme, sepse çdo investim tjetër duhet përcjell me procedura të rregullta sepse ka shuma të mëdha që duhet bë me tenderime publike për të arritur në një investim i cili është problem me kushtet financiare që gjendet komuna, pra duhet gjet një solucion alternativ që plotëson kushtet për shkollën”, u shpreh Nuhi Neziri – Kryetar i komunës së Tearcës.

Ministri i Arsimit Jeton Shaqiri thotë se është i gatshëm të takojë prindërit, ndërsa nuk përjashton mundësinë që mësimi në këtë Shkollë të vijojë online.

“Unë kam angazhuar njerëz dhe nëse nga ministria ka një mundësi ligjore, do reagojmë në kohën maksimale të mundshme për këtë situatë. Jam i gatshëm për t’i dëgjuar në komunën e Tearcës për t’i parë nga afër por në këto situata na duhet mirëkuptim. Do shohim edhe mundësinë tjetër, por besoni se duhet të shihen gjitha mundësitë tjera fillimisht. Është edhe varianti i mësimit online, por insistoj që të jetë me prezencë fizike mësimi por insistoj që komuna dhe prindërit të gjejnë një zgjidhje më tepër. Premtoj që në afat sa më të shpejtë, ndoshta edhe më shpejtë se pranvera, do merren gjitha masat për këtë shkollë”, tha në një lidhje telefonike për Alsat, ministri i Arsimit, Jeton Shaqiri.

Në Shkollën Fillore “Faik Konica” në Odër të Tetovës mësojnë rreth 130 nxënës./Alsat

TË FUNDIT
36 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
43 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
43 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
VMRO dhe VLEN vazhdojnë në ndarjen e "kulaçit" qeveritar, në tryezë edhe dogana, MEPSO dhe Ndërmarrja e Rrugëve
1 ditë
Shtetasit e Maqedonisë së Veriut më të deportuarit nga Gjermania
7 orë
Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI
1 ditë
Politikani britanik: Aleatët të konsultohen për të avancuar statusin e Kosovës në NATO
2 ditë
VIDEO/Ukraina hakmerret keq ndaj Rusisë, i shkatërron sistemin raketor që vlen 800 milionë dollarë
12 orë
Biden me deklarata të ashpra për Putin: Qëndrojmë fort me Ukrainën kundër një tirani brutal
1 ditë
Australiani kapet në Ohër për grabitje

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ