Vila ku po zhvillohet dialogu Kosovë-Serbi dikur ishte në pronësi të Titos (FOTO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/03/2023

Takimi i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti me presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, që po mbahetnë një nga vilat sekrete të ish-presidentit të Jugosllavisë, Josip Broz Titos, në Ohër.

Vila Biljana është një kompleks vilash shtetërore në Ohër të Maqedonisë së Veriut. Ky kompleks i vilave përfshin vilën e presidentit të Maqedonisë së Veriut, vilën e kryeministrit dhe vilën e ministrisë së policisë dhe disa të administratës publike.

Në periudhën e komunizmit ky kompleks ishte në pronësi të Josip Broz Titos, por tani është në pronësi të qeverisë së Maqedonisë së Veriut. Në periudhën e verës vilat shfrytëzohen për pushimet e pushtetarëve maqedonas.

Vila Biljana në Ohër, ku sot, është duke u mbajtur provesi dialogues mes Kosovës dhe Serbisë, është e vendosur në një shkëmb, ku shihet pamja e bukur e Liqenit të Ohrit. Kjo ishte një nga rezidencat zyrtare verore të Josip Broz Titos.

Ka shumë pak informacion në dispozicion për historinë e kësaj pasurie, si për shembull kur u ndërtua [ndoshta fundi i viteve 50 fillimi i viteve 60], cili arkitekt e projektoi atë, ose saktësisht sa kohë kaloi Tito aty.

Megjithatë, dihet me siguri se Tito ka kaluar shumë kohë në vilë gjatë një vizite zyrtare në rajonin e Ohrit në vitin 1967, ngjarje kjo e dokumentuar plotësisht.

Në periudhën post-jugosllave, Vila Biljana filloi të përdoret nga politikanët maqedonas.

Sot, vila është në pronësi të qeverisë dhe presidentit maqedonas, shtetarët e të cilit e përdorin si vilë të tyre personale verore (ndërsa përdoret edhe për mysafirë të përfaqësuesve të lartë dhe diplomatikë).

Meqenëse vila përdoret për të strehuar politikanë të rangut të lartë të qeverisë, qasja në publik është rreptësishtë e ndaluar dhe kjo vilë ruhet ditë e natë.

Ndryshe këto janë vila që të lënë pa frymë, rezidenca elegante të ndërtuara me materialet më të shtrenjta dhe brendësia është po aq luksoze sikur të ishe në një kështjellë të një fisniku mbretëror evropian. Të 34 vilat sot nuk kanë shkëlqimin e dikurshëm, por shumica e tyre janë të ruajtura dhe autentike.

Kujtojmë, ajo që tani është një nga territoret më magjepsëse në Ballkan, ishte ende kryesisht e paeksploruar më parë. Në të kaluarën, ishte kufiri midis Shqipërisë së Enver Hoxhës dhe Jugosllavisë së Josep Broz Titos. Të dy liderët politikë e kishin favorizuar liqenin si destinacion pushimi. Ndërsa marshalli dikur pushonte në Vila Biljana, pranë qytetit të Ohrit, Hoxha i kalonte ditët e verës në fshatin e gjelbëruar Drilon, pak kilometra larg Pogradecit, qyteti kryesor shqiptar me pamje nga liqeni.

Edhe në dhomën ku u mbajt sot takimi trelateral mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq, i ndërmjetësuar nga përfaqësuesi i lartë, Josep Borrell dhe i dërguari special për dialogun Miroslav Lajçak, shihet se tavolina, karriget dhe orenditë janë ruajtur nga koha kur janë ndërtuar. /Klankosova.tv

TË FUNDIT
2 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
4 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
10 orë
Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

ME TE LEXUARA

8 orë
Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë
1 ditë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
14 orë
Alternativa-Likovë me tre poste në Qeveri
6 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
19 orë
Kurtishaj: Durrësi është boshatisur nga pushuesit e Kosovës për këtë arsye, ja çka pritet të ndodhë

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

IMG_4360

Taravari: Ahmeti di të veprojë si opozitar i vërtetë

IMG_4359

Mexhiti për tubimin e BDI-së: Po bëjnë si “pula pa kokë”

INFO

NA NDIQ