Viola von Cramon jep paralajmërimin e fortë për Serbinë

INA
INA

20/10/2023

Eurodeputeteja dhe raportuesja për Kosovën Viola von Cramon ka deklaruar për mediat serbe se Milan Radoiçiç duhet të ekstradohet në Prishtinë, për t’u hetuar lidhur me sulmin në Banjskë.

Sipas saj, institucionet e Kosovës janë përgjegjëse për hetimin dhe zbardhjen e të vërtetës në ngjarjen e 24 shatorit.

Von Cramon theksoi se EULEX-i dhe KFOR-i janë “partnerë ndërkombëtarë të besueshëm” të cilët do të monitorojnë hetimet. Sipas eurodeputetes në procesin gjyqësor ndaj autorëve të sulmit do të marrin pjesë dhe gjyqtarë nga veriu i Kosovës.

Eurodeputetja konfirmoi se rezoluta parashikon masa nga institucionet e Brukselit nëse Serbia nuk lejon hetimet.

“Serbia duhet të bashkëpunojë për të siguruar fakte dhe të dhëna nga terreni. Nëse Serbia dështon të bashkëpunojë, nëse hetimi nuk është transparent atëherë do të vendosen masa kufizuese”, paralajmëroi Von Cramon.

Si pjesë e masave të BE, eurodeputetja tha se janë në diskutim anulimi i takimeve të nivelit të lartë për udhëheqjen serbe, si dhe ndërprerjen e fondeve të BE për infrastrukturën ose masat që ndikojnë në negociatat e pranimit të Serbisë në Bashkimin Evropian, raporton Euronews.

Lidhur me takimet e Vuçiç ne Krinë, ajo vuri në dukje se investitorët nga Gjermania punësojnë 800 mijë njerëz në Serbi, ndërsa Kina nuk ka hapur asnjë vend pune në Serbi.

“Nëse vendimi është të shkojmë me Kinën dhe Rusinë, atëherë është gjithashtu në rregull. Ne nuk e marrim këtë vendim, ky është padyshim një vendim i Serbisë. Por ende kam shpresën dhe përshtypjen se lidershipi i Serbisë ka interes t’i japë vendit një orientim drejt Perëndimit”, tha Von Cramon.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

INFO

NA NDIQ