Vitamina C ndihmon trupin në këto mënyra

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/03/2023

Limonada është një nga opsionet më të shëndetshme kur bëhet fjalë për zgjedhjen e një pijeje.

Lëngu nga një limon përmban rreth 30 mg vitaminë C, e cila është 33% e 90 mg e dozës së rekomanduar ditore.

Vitamina C na mban të shëndetshëm në mënyrat e mëposhtme:

Ndihmon në shërimin e plagëve

Trupi ynë ka nevojë për vitaminë C për të krijuar kolagjen. Kolagjeni është një proteinë vitale që formon pjesë të indit lidhës, dhe që është e nevojshme për shërimin e plagës.

Forcon imunitetin

Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e simptomave të ftohjes, lufton viruset dhe bakteret që shkaktojnë sëmundje.

Përmirëson thithjes e hekurit

Hekuri është thelbësor që qelizat në trupin tonë të mbijetojnë dhe të rriten, transmeton portal arbresh.info

Humbje peshe

Limonada është e shijshme, dhe në të njëjtën kohë me pak kalori, kështu që është një zëvendësues i shkëlqyeshëm për pije më pak të shëndetshme siç janë lëngjet e gazuara që përmbajnë sheqer të shtuar.

Veshkat

Acidi që përmban limoni ndihmon në parandalimin e zhvillimit të gurëve në veshka. Rrit citratet në urinë dhe ato mund të parandalojnë formimin e gurëve në veshka ose të ndalojnë rritjen e gurëve. Fondacioni Kombëtar i Veshkave rekomandon përzierjen e lëngut të limonit ose lëngut të gëlqeres me ujë si një mënyrë për të parandaluar gurët në veshka.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

kandidatet per president

Osmani i mblodhi nënshkrimet për president, edhe pak ju duhen Taravarit, Dimitrievskit dhe Vankovskës

mjeke

Mjekët kërkojnë rritje pagash e pacientët shërbime

Afrim Gashi

Gashi: E dhamë provimin e pjekurisë politike duke e bashkuar opozitën

pavaresia e kosoves

Kosova feston 16 vjetorin e Pavarësisë

policia-maqedonise-598x330

Aksioni policor në Gërçec të Shkupit – paraburgim për pesë persona, dhjetë të tjerë janë në arrati

burri ledjones jorgen xoxi

rrëfehet në Top Channel ish-bashkëshorti i Ledjonës: “Vajza më thotë nuk dua të të takoj, do vijmë të të vrasim”

klodian duro meri

VIDEO/Habit Klodi, i propozon Merit: A bëhemi çift dhe arrijmë këtë…

Spitali_tetove-780x470-2

Spitali i Tetovës pranon donacion prej 600 mijë denarëve nga kompania “Lial”

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Trump: Po të isha president, nuk do të ndodhte lufta në Ukrainë dhe sulmi i 7 tetorit

INFO

NA NDIQ