Viti 2021 ishte një vit i vështirë për fermerët dhe një rekord për investimet në këtë sektor për autoritetet

Iliria News Agency
Iliria News Agency

03/01/2022

Bujqësia në Maqedoninë e Veriut për herë të parë pas pavarësisë, në vitin e ri hyn pa ministër. Por se si kjo ndikon në sektor dhe nëse ndryshon agro-pikturën aktuale, ndoshta mund të vlerësohet nga një këndvështrim tjetër, më i largët.

Sipas autoriteteve, viti 2021 do të mbahet mend për pagesat e larta rekord dhe realizimin e 203.5 milionë eurove të investuara direkt në bujqësi, ndërsa për fermerët ky është vetëm një vit tjetër i vështirë me rritje të çmimeve të lëndëve të para, çmime të ulëta blerjeje, rritje të kostove të prodhimit dhe rritje të fortë. ndryshime të theksuara klimatike.

Pandemia e koronës, thonë fermerët, ka nxjerrë në sipërfaqe të gjitha dobësitë dhe problemet që janë grumbulluar prej dekadash. Jemi duke u bërë të varur nga importi i ushqimeve, nuk është krijuar ende një sistem stabil i prodhimit me kontratë dhe nuk janë zgjidhur problemet me blerjen dhe shitjen.

Në lidhje me krizën, fermerët vlerësojnë se ngrirja e çmimeve të ushqimeve bazë është një masë e mirë, por e vonuar që duhet të ishte futur më herët. Ata bëjnë të ditur edhe rritje të çmimeve, sidomos për bukën, qumështin dhe mishin. (INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-tetoves-spb-mpb

SPB Tetovë i përgjigjet Lëvizjes Besa për akuzat

lindita ahmeti

ITSHKSH përkujtoi studiuesen Lindita Ahmeti

vucic kurti

Vuçiq ankohet në OKB: punët e Maqedonisë së Veriut s’i pengon Serbia, por Albin Kurti

Specializantët privatë pezullojnë përkohësisht grevën: Nuk do të ndalemi deri në zgjidhjen e problemeve tona

naim-bajrami

ASH: Ranë maskat, Mickoski shpalosi bashkëpunimin që ka me opozitën shqiptare

pasaporta

Dokumentet personale do të mund të merren edhe të mërkurën

valbona adili

Valbona Adili Emini: Pabarazia gjinore në politikë ndihet kudo edhe pse kemi gra të forta e të emancipuara

bojan mariciq maricic

Mariçiq: Edhe “Demokracia e re sillet më e ndërgjegjshme se VMRO-DPMNE

sela tubim

Ashpërsohet retorika në tubime, VLEN dhe Fronti Europian me akuza dhe porosi mes tyre

INFO

NA NDIQ