Viti i Ri pa borë, por ja kur pritet reshjet intensive të borës

ina-online
ina-online

31/12/2023

Viti i ri do vjenë pa reshje bore, por nga java tjetër priten ndryshime të motit, përcjell INA.

“Nata e Vitit të Ri nuk është shumë e ftohtë, e qëndrueshme, e thatë dhe me mjegull dhe e ndotur nëpër lugina, por tashmë nga mbrëmja e së hënës, e sidomos nga e marta, moti këtu do të fillojë të ndryshojë ngadalë dhe në fillim do të ketë reshje lokale shiu, por megjithatë temperaturat mbi mesataren e ajrit si më parë”, thotë meteorologu Sllavço Popovski.

Sipas tij, është gjithnjë e më e sigurt se tashmë gjatë Krishtlindjeve ortodokse në Ballkan, përfshirë edhe Maqedoninë, do të arrijë një valë e fortë polare, e cila do të na sjellë temperatura jashtëzakonisht të ulëta të ajrit dhe shumë borë.

“Sipas përditësimeve të fundit të modeleve numerike, më së shumti borë do të kemi rreth datës 10 janar dhe pas 10 janarit, në të gjithë Maqedoninë mbi 20 centimetra, disa vende edhe mbi 50 centimetra, ndërsa në qendrat e skijimit edhe mbi 100 centimetra. Në të gjithë rajonin do të ketë shumë borë. Është një stuhi e madhe bore dhe valë akulli. Në rajonin tonë (Ballkan) presim që temperaturat të zbresin deri në -25 gradë diku, ndërsa në rajonin alpin edhe nën -30 gradë”, shton Popovski.(INA)

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

sela-taravari

Taravari sfidon Selën: Dilni vetë, unë jam i gatshëm t’i nënshkruaj ato lista që do më sillni dhe do t’i vulosi që të merrni pjesë në zgjedhje!

abazoviq dritan

Abazoviq: Tash shqiptarët në Mal të Zi nuk e ngrisin më flamurin edhe pse kanë të drejtë

Afrim Gashi

Gashi tregon arsyet se pse u bashkua opozita shqiptare

IMG_9532

Sela nga Saraji: Nuk e përkrahim Arben Taravarin për president

Elmi Aziri

Aziri: ASH del e vetme në zgjedhje, kjo çështje do të diskutohet dhe në organet partiake!

auto_donald-trump-oval-office1550229304

Gjykata vendosi, Trump mund të mbetet në garë

Manastiri Banjskes zvecan

Rexhaj: Ja kush na kishte paralajmëruar më herët për sulmin në Banjskë

Talat Xhaferi

Xhaferi: Maqedonia e Veriut ndërton vlera evropiane të bashkëjetesës, multikulturalizmit dhe multietnicitetit

Arjanit Hoxha ziadin sela zejdi

Si do të shkojë ASH-ja e Selës në zgjedhje? Zejdi është për bllok të gjerë politik, Hoxha i sigurt për koalicion fitues

INFO

NA NDIQ